Gospodarka

UE przedłuża sankcje wobec anektowanego Krymu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:14
Unia Europejska przedłużyła o rok sankcje wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję. Natomiast decyzja o przedłużeniu restrykcji gospodarczych wobec Moskwy za agresję na Ukrainie, spodziewana jest wkrótce.
Jaskółcze Gniazdo koło Jałty na Krymie
Jaskółcze Gniazdo koło Jałty na KrymieFoto: pixabay.com

Polskie Radio informowało przedwczoraj nieoficjalnie, że zielone światło mogą dać już w tym tygodniu unijni przywódcy na szczycie, a procedury zostaną sfinalizowane do końca miesiąca.

Sankcje nałożone na Krym obejmują zakaz importu z półwyspu do Unii Europejskiej i zakaz inwestowania na nim na przykład w sektorze energetycznym, oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych. Europejczycy i unijne firmy nie mogą więc świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości. Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają również w przemysł turystyczny co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji. Przedłużenie tego rodzaju sankcji zwykle nie wzbudza kontrowersji, zawsze trudniej było unijnym krajom podejmować decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Bliskie relacje z Moskwą powodowały, że część państw chciała złagodzenia tonu. Teraz - jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia - problemów nie powinno być. Restrykcje mają być przedłużone do końca stycznia, bo porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wchodzie Ukrainy nie jest realizowane.
Przedłużenie sankcji nałożonych na Moskwę oznacza, że największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.

abo

Zobacz więcej na temat: Krym sankcje Unii Europejskiej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą nowe sankcje UE za aneksję Krymu i wojnę na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 21:16
Unia Europejska rozszerzyła listę osób objętych sankcjami w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję - poinformowała słowacka prezydencja UE. Według nieoficjalnych informacji chodzi m.in. o deputowanych do Dumy z Krymu.
rozwiń zwiń