Gospodarka

Premier zażąda od ministra zdrowia wyjaśnień ws. planowanych opłat za świadczenia zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:22
Premier Beata Szydło będzie domagać się od ministra zdrowia wyjaśnień w sprawie planowanych opłat za świadczenia zdrowotne. Szefowa rządu zapowiedziała to w wywiadzie dla telewizji internetowej "w Polsce.pl" wyemitowanym również w TVP Info.
Premier Beata Szydło
Premier Beata SzydłoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Opłaty takie przewiduje nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ,nad którą pracuje resort zdrowia. Projekt przewiduje, że będą one pobierane za świadczenia wykraczające poza ubezpieczenie pacjenta.

Beata Szydło podkreśliła, że zgodnie z programem PiS, publiczna służba zdrowia ma być bezpłatna. Według premier, w tej chwili nie ma możliwości wprowadzenia tego typu świadczeń - chyba że minister zdrowia będzie w stanie uzasadnić, że nie wpłynie to na dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych, i że będą oni dzieleni na lepszych i na gorszych. - Na pewno nie zgodzę się na to, żebyśmy wprowadzili przepisy, które zróżnicują pacjentów, doprowadzą do tego, że ci, którzy będą mieli pieniądze, będzie ich na to stać, będą mogli szybciej uzyskać pomoc lekarską - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że takie rozwiązania w publicznej służbie zdrowia są niemożliwe.

Trwają konsultacje społeczne

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych. Mają one potrwać do 13 lipca. Projekt, poza przepisami umożliwiającymi szpitalom publicznym pobieranie opłat za świadczenia zdrowotne, zakazuje im użyczania aktywów trwałych innym podmiotom udzielającym świadczeń. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział dziś w radiowej Jedynce, że planowana nowelizacja ma wyrównać szanse szpitali publicznych i tych, które działają w formie spółek i takie opłaty pobierają. Minister zapewnił, że pacjenci, w ramach ubezpieczenia, nie będą ponosić żadnych opłat za leczenie.

abo

Zobacz więcej na temat: służba zdrowia opłaty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak