Gospodarka

Współpraca z Chinami. Nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:45
Współpraca w formule "16+1" - czyli 16. krajów Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polski - i Chin  rozpoczęła się w 2012 roku.  
Audio
  • O nowych możliwościach współpracy z Chinami w radiowej Jedynce mówi Wojciech Jakóbiec, rzecznik prasowy Ambasady RP w Pekinie (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Pekin dostrzegł wówczas wzrost znaczenia państw regionu w UE, a z kolei kryzys strefy euro zachęcił kraje z naszej części kontynentu do szerszej współpracy z jedną z największych gospodarek świata. A teraz po pięciu latach coraz częściej dyskutowana jest koncepcja Pasa i Szlaku - czyli m.in. budowy nowych dróg handlowych, które połączą Państwo Środka z Europą.

W grupie siła

- Współpraca w formule "16+1" dla Polski oznacza, że mamy więcej okazji do poszukiwania kontaktów z partnerami w Chinach. Biorąc pod uwagę asymetrię między nami jako partnerami, Polska jest dużo mniejsza niż Chiny, niektóre projekty łatwiej realizować w grupie państw europejskich, a nie jedno państwo z Chinami. Taka strategia sprawdza się zarówno na poziomie unijnym, jak i w formacie "16+1". Dla nas jest to okazja wzbogacenia współpracy z Chinami o wymiar regionalny - mówi Wojciech Jakóbiec, rzecznik prasowy Ambasady RP w Pekinie.

Nowe możliwości

Polsce zależy również na internalizacji gospodarki, czyli na poszukiwaniu nowych odbiorców dla naszych produktów, a w tym ma pomóc koncepcja Pasa i Szlaku.

- Rząd patrzy na chińską propozycję Pasa i Szlaku, poszukując szans i okazji dla naszej gospodarki. Tam gdzie je zidentyfikujemy zapewne będziemy z Chinami współpracować – wyjaśnia gość.

Pierwsze projekty już zostały zrealizowane

Część projektów już jest realizowane zalicza się do nich połączenie kolejowe z Łodzi do Chengdu w Chinach.

- Jest to projekt, który ma szansę zwiększyć eksport z Polski do Chin – dodaje.

A już dziś pociągi z Łodzi do Chengdu w Chinach  kursują coraz częściej. A my na naszej antenie wrócimy do Chin w jutrzejszym Ekspresie Jedynki.

Dominik Olędzki, abo

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moody's obniża wiarygodność kredytową Chin. Czeka je erozja finansów państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 19:26
Agencja ratingowa Moody's obniżyła wiarygodność kredytową Chin. To jedna z trzech największych amerykańskich agencji wydających takie oceny.
rozwiń zwiń