Gospodarka

Potencjał osób 55+ dla rynku pracy jest ogromny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 12:52
Wyższe zatrudnienie osób w wieku 55 + może przynieść Polsce wzrost Produktu Krajowego Brutto nawet o 45 miliardów dolarów - wyliczyło PWC.
Audio
  • O potencjale osób 55+ na rynku pracy w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/ Shutterstock.com

Niestety w rankingu oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w tej grupie wiekowej na rynku pracy wypadamy słabo. W gronie 34 przebadanych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zajęliśmy dopiero 29 miejsce. Wprawdzie awansowaliśmy, ale tylko o jedną pozycję.

- W ciągu ostatnich lat wartość tego indeksu co prawda rośnie, ale tak samo jest w innych krajach. U nas się te warunki poprawiają, ale to nie znaczy, że awansujemy w tym rankingu. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc i tak jest od 10 lat. Poprawa wartości indeksu w Polsce wynika z tego, że od 2003 roku, czyli od momentu, w których ta wartość została zmierzona po raz pierwszy, stopa zatrudnienia osób między 55, a 64 rokiem życia wzrosła prawie dwukrotnie. W innych krajach też rośnie, to wynika ze starzenia się społeczeństwa - mówi Mateusz Walewski starszy ekonomista w PWC Polska.

Wykluczenie technologiczne

Jest kilka przyczyn tego, że tak mało polskich seniorów pozostaje aktywnymi na rynku pracy, po pierwsze słaby stan ich zdrowia, po drugie tradycja, bo często szczególnie kobiety opiekują się albo starszymi już rodzicami, albo wnukami, i wreszcie po trzecie postęp cywilizacyjny, który diametralnie zmienił sposób pracy w naszym kraju, a tym samym spowodował, że osoby starsze mają z tym problemy.

- Te osoby często nie potrafią się odnaleźć w środowisku, w którym mamy duży komponent nowoczesnych technologii, przede wszystkim informatycznych, czyli na przykład, gdy komunikacja w firmie odbywa się przez profil na Facebooku. Te osoby nie są obecne w wirtualnym świecie. Jak można to zmienić? Przede wszystkim trzeba postawić na nieustanne uczenie się, czyli lifelong learning. Należy oferować tym osobom szkolenia, które zmienią ten niekorzystny stan rzeczy  - dodaje doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. 

Efekt synergii

Z drugiej strony trzeba też postawić na pracę w zespołach mieszanych. 

- W tym zespole obie strony korzystają. Młoda osoba, która jest zaznajomiona z nowymi technologiami będzie pomagać doświadczonemu pracownikowi. Natomiast pracownik, który ma więcej lat ma dużo kompetencji miękkich i doświadczenia – wyjaśnia.

Procesy demograficzne

Być może należałoby też pomyśleć o zachętach finansowych dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 55 roku życia. Chociaż zmiany będą też naturalne, bo w kolejnych latach w tej grupie wiekowej 55 plus siłą rzeczy znajdą się osoby wychowane i wykształcone już w latach 90-tych.

- Te osoby miejmy nadzieję, że będą zdrowsze, są już przyzwyczajone do pracy. Mają zdolności, świadomość konieczności ciągłej edukacji. Te osoby będą miały siłę, będą chciały i będą mogły pracować – dodaje.

I miejmy nadzieję, że w ten sposób kiedyś dogonimy Islandię, Nową Zelandię, Izrael i Szwecję, bo to te kraje są w czołówce zestawienia oceniającego poziom wykorzystania potencjału osób w wieku 55 plus na rynku pracy.

Z kolei na końcu tego zestawienia znalazły się Turcja, Luksemburg, Słowenia i Grecja, i z tych krajów nie powinniśmy brać przykładu.

Sylwia Zadrożna, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mniej niż połowa osób 55+ aktywna zawodowo. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 21:00
Obniżenie wieku emerytalnego, które zacznie obowiązywać od 1 października tego roku, ma sprawić, że sami ubezpieczeni będą decydować o dalszej karierze zawodowej. Do dłuższej aktywności zawodowej może ich przekonać świadomość, że wysokość emerytury jest uzależniona od długości okresu pracy i wysokości opłacanych składek, a także od średniej długości życia po osiągnięciu wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czasy szkół, które przygotowują do pracy aż do emerytury, już się skończyły

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 20:06
Trwają matury, po nich młodzi ludzie muszą ostatecznie zdecydować o wyborze kierunku studiów, które powinny ich przygotować do przyszłego zawodu. Powinny, ale z badań wynika, że ponad połowa pracodawców uważa, iż osoby wchodzące na rynek pracy nie mają odpowiednich kompetencji.
rozwiń zwiń