Gospodarka

Ile dostaniemy emerytury? Doradca pomoże w wyliczeniach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:49
Za tydzień w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawią się doradcy emerytalni. W całym kraju będzie ich prawie 600.
Audio
  • O tym, że doradcy w ZUS doradzą kiedy przejść na emeryturę (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
ZUS
ZUSFoto: Mariola Anna S / shutterstock

To jeden z elementów przygotowywania się ZUS-u do obniżenia wieku emerytalnego, które nastąpi 1 października. ​

Doradcy emerytalni mają pomóc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

- Usługę doradców kierujemy do tych osób, które zastanawiają się z racji obniżonego wieku, kiedy przejść na emeryturę, czy przechodzić od razu po osiągnięciu uprawnień, czy też odczekać pół roku, dwa, czy trzy i dopiero wówczas przejść na świadczenie. Doradcza ma wyjaśnić jak wyliczamy emeryturę, kiedy uzyskujemy uprawnienia, jakie dokumenty musimy złożyć. Doradcza pomoże również wyliczyć prognozowane świadczenie w zależności od momentu, w których chcemy na nie przejść – mówi rzecznik zakładu ubezpieczeń społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Emeryci postawią na bezpieczeństwo

To bardzo dobra inicjatywa, choć w praktyce może nie wiele osób zachęcić do późniejszego przejścia na emeryturę.  

- Bardziej chodzi o pewien poziom bezpieczeństwa, który daje emerytura. Nie zmienia to faktu, że duża część emerytów będzie kontynuować, lub próbować kontynuować zatrudnienie, czyli wybiorą świadczenie i pracę. Będą w sytuacji, że jest gwarancja świadczenia, natomiast z uwagi na potencjalnie niską wartość tego świadczenia będę musiał dorabiać – uważa doktor Marcin Kawiński z katedry ubezpieczenia społecznego szkoły głównej handlowej.

Dodatkowa praca nie podniesie emerytury

Jednak trzeba pamiętać o tym, że dorabianie na emeryturze nie podwyższy  już potem znacząco świadczenia emerytalnego.

- Problem może stanowić fakt, że pracujący emerycie będą zajmować takie stanowiskach i na takich umowach, które nie będą gwarantowały wysokich składek emerytalnych. Zatem różnica między osobą, która przejdzie teraz na emeryturę i będzie dorabiać, a osobą, która będzie kontynuować pracę i przejdzie na emeryturę na za jakiś czas, może być relatywnie duża – podkreśla.

ZUS sporządził listy

ZUS przygotowuje się już teraz do obsłużenia zwiększonej liczby wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych opracowaliśmy wstępne listy naszych klientów, którzy mogą skorzystać z obniżonego wieku z przyporządkowaniem do konkretnych placówek. Zrobiliśmy to po to, by mniej więcej oszacować ruch, to nam pozwala na zasilenie niektórych placówek dodatkowymi pracownikami – dodaje.

W ostatnim kwartale tego roku 331 tys. osób więcej, niż zwykle uzyska prawo do emerytury. Do tej pory ze swoich uprawnień od razu korzystało 83 proc. osób. Tym razem może być to być to dużo więcej.

Osoby, które 1 października – po obniżeniu wieku emerytalnego - nabędą prawo do przejścia na emeryturę mogą składać wnioski dopiero od 1 września - nie wcześniej!

Karolina Mózgowiec, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

ZUS wysyła listy. Dowiesz się, ile dostaniesz emerytury

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:16
Informacje o stanie środków zgromadzonych na koncie emerytalnym otrzyma każdy, kto ma odłożoną choćby jedną składkę i nie przeszedł jeszcze na emeryturę.
rozwiń zwiń