Gospodarka

Dostawy LNG szansą na zacieśnienie współpracy z USA

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:04
Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce miała charakter głównie polityczny, natomiast w wymiarze gospodarczym usłyszeliśmy parę słów dotyczących przede wszystkim dostaw skroplonego gazu - podkreśla Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Audio
  • Kluczewa w dostawach gazu z USA będzie cena surowca mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Rzeczywiście, jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, to obecnie Polsce zależy przede wszystkim na tym, aby kontrakt zawarty przez PGNiG z firmami amerykańskimi gwarantował dobrą cenę dostaw  skroplonego gazu. Taką, abyśmy później w oparciu o kanał  dystrybucyjny, w ramach konsolidacji Inicjatywy Krajów Trójmorza, sprzedawali gaz dalej. Chodzi więc o cenę, która  po dodaniu polskiej marzy nie będzie za wysoka dla naszych partnerów. 

Zostało też podpisane memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot. Trudno jednak ocenić jego wymiar gospodarczy, ponieważ brak szczegółowych danych.

Wizyta pokazuje przede wszystkim dążenie do budowania dobrych relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Niedawno pojawiły się informacje mówiące o dodatnim dla naszego kraju bilansie wymiany handlowej. - Były nawet takie obawy w doniesieniach prasowych, że prezydentowi Trumpowi to się nie spodoba i tak inne kraje będzie nas chciał zrugać za to, że za dużo do Stanów eksportujemy. Ale takie uwagi nie pojawiły się, może dlatego, że w grę wchodzi eksport firm, które należą do amerykańskich koncernów. Dotyczy to na przykład koncernu Sikorsky, który eksportuje do Stanów Zjednoczonych produkty z branży lotniczej - komentuje Agnieszka Durlik.

Podatki ograniczają handel

Ekspertka zaznacza, że pod względem rozmiarów wymiany gospodarczej Stany nie są dla spektakularnym kontrahentem. Decydują o tym ograniczenia wynikające z istniejących ceł, daje też o sobie znać zróżnicowanie w dziedzinie standaryzacji produktów. W tej sytuacji wejście polskich firm na rynek amerykański wymaga odrębnego zaangażowania. Warto jednak podkreślić widoczne dążenie naszych przedsiębiorców do rozwijania eksportu za ocean. Należy to ocenić pozytywnie, ponieważ rynek Stanów Zjednoczonych jest duży i warto na nim zaistnieć. A skoro politycy sprzyjają takim poczynaniom, to należy tę szansę wykorzystać.

Z polskiego punktu widzenia ważne jest okazane przez prezydenta Trumpa wsparcie dla idei Inicjatywy Krajów Trójmorza. Odbywające się w Warszawie spotkanie przedstawicieli tych krajów, na którym pojawił się prezydent USA, niewątpliwie zyskało na znaczeniu. Pomoże to zacieśniać współpracę między krajami partnerskimi. 

Dariusz Kwiatkowski, abo         

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Donald Trump w Polsce: USA gotowe pomóc Polsce w zdywersyfikowaniu dostawców energii

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:00
Mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy, zadeklarował w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent USA Donald Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump nie rozwiąże problemów polskiej energetyki i gazu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:43
Podczas gdy - wbrew retoryce prezydenta - USA same inwestują w nowoczesne technologie, rozwijają OZE i odchodzą od węgla, nam po prostu chcą sprzedać swoje LNG. Oznacza to, że oprócz emisji z węgla do polskiego powietrza dorzucimy jeszcze emisje z importowanego gazu - ocenia Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
rozwiń zwiń