Gospodarka

Rekordowa nadwyżka w budżecie państwa. Jak to może przełożyć się na portfele Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 16:42
Za czerwcową nadwyżkę budżetową odpowiadają wpłata 9 mld zł z zysku NBP, a także wzrost dochodów z podatku VAT - mówi wiceminister finansów Leszek Skiba. Czy tę nadwyżkę odczujemy wkrótce w naszych domowych budżetach?
Audio
  • Łukasz Świerżewski z Ministerstwa Finansów wyjaśnia, co wpływa na wysokość deficytu budżetowego (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Zbyt duży deficyt jest niebezpieczny i może mieć negatywne skutki – wyjaśnia Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Im mniejszy deficyt, tym lepiej dla finansów państwa i całej gospodarki – podkreśla Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Wiceminister finansów Leszek Skiba: resort szacuje obecnie jak duża jest nadwyżka (IAR)
Zdaniem ekonomistów jest duże prawdopodobieństwo, że dochody będą nadal rosły w niezłym tempie.
Zdaniem ekonomistów jest duże prawdopodobieństwo, że dochody będą nadal rosły w niezłym tempie.Foto: Lisavetta/shutterstock.com

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował we wtorek, że mamy dużą, sięgającą nawet kilku miliardów złotych nadwyżkę w budżecie. Gazeta podała, że to efekt wypłaty ponad 8,7 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT.

Jak podaje gazeta, od 1992 r., czyli od czasów gdy Ministerstwo Finansów prowadzi porównywalne budżetowe statystyki, nigdy takiego wyniku nie udało się osiągnąć na tym etapie wykonania ustawy budżetowej.

Według "DGP" sama wpłata z NBP powinna dać budżetowi ok. 2 mld zł nadwyżki.

Za nadwyżkę odpowiada wpłata z NBP i wyższe dochody z VAT

Wiceminister Leszek Skiba potwierdził w rozmowie z TVP Info, że za nadwyżkę odpowiada wpłata z NBP (blisko 9 mld zł) i wyższe dochody z VAT.

- Po czerwcu w dalszym ciągu mamy wzrost dochodów w porównaniu do ubiegłego roku. Te kilkanaście miliardów więcej to jest właśnie ta liczba, dzięki której jest zanotowana nadwyżka - podkreślił.

Według przedstawiciela resortu finansów za lepsze dochody z VAT odpowiada m.in. pakiet paliwowy, dzięki któremu - jak zwrócił uwagę - coraz trudniej jest przemycić nielegalne paliwo. Płatników VAT dyscyplinują też sankcje finansowe za niepłacenie tego podatku - dodał.

Szacunek dotyczący wykonania budżetu za czerwiec planujemy opublikować w drugiej połowie lipca - poinformowało z kolei biuro prasowe resortu finansów.

"Szacunki za czerwiec planujemy opublikować w drugiej połowie lipca" - poinformowało biuro prasowe MF, pytane o to, jakie są oficjalne dane nt. nadwyżki budżetowej i ile ona wynosi.

Koszty obniżenia wieku emerytalnego mniej dotkliwe

Ekonomista ING Jakub Rybacki zwrócił uwagę, że niższy deficyt oznacza, iż podjęte przez rząd działania będą miały znacznie bardziej stabilne finansowanie. To może mieć pośrednie przełożenie na portfele Polaków.

- Niedługo kolejnym obciążeniem fiskalnym dla państwa będzie obniżenie wieku emerytalnego. W obliczu dobrego wykonania budżetu koszty, które będzie to generowało, będą mniej dotkliwe dla państwa, a tym samym dla podatników - wyjaśnił Rybacki.

Jego zdaniem, deficyt sektora finansów publicznych powinien być znacznie niższy od zakładanego - powinien być bliższy poziomowi 2,4 proc. PKB, niż 2,9 proc. PKB, jak zakłada resort finansów.

Także ekonomiści z BZ WBK uważają, że deficyt budżetowy w tym roku może być o 20 mld zł niższy od planu.

- Z szacunków "statycznych" wynikałoby wręcz, że deficyt na koniec roku mógłby być nawet niższy o 30 mld zł. Ten szacunek może być jednak zbyt ambitny, zakłada bowiem, że do końca roku zostanie utrzymane obecne tempo ograniczania wydatków - powiedział Piotr Bielski.

Dochody będą rosły

Według Bielskiego jest duże prawdopodobieństwo, że dochody będą nadal rosły w niezłym tempie, ale na utrzymanie obecnego tempa ograniczania wydatków raczej już nie można liczyć.

- Jeżeli minister finansów będzie widział, że jest szansa na tak niski deficyt budżetowy, może ulec pokusie, by zrobić to samo, co w zeszłym roku - rozładować napięcie budżetu z 2018 r., przenosząc część wydatków z przyszłego roku na ten rok - wyjaśnił Bielski.

Zwrócił też uwagę, że pod koniec tego roku presję na budżet będzie wywierać obniżenie wieku emerytalnego. - Co prawda nie wiadomo, ile osób zdecyduje się przejść wcześniej na emeryturę, ale zakładam, że większość uprawnionych z tego skorzysta. Mamy bowiem tak skonstruowane przepisy, że racjonalne jest przejście na emeryturę tak wcześnie, jak to możliwe - ocenił.

O obniżce VAT nie ma co myśleć?

Bielski uważa, że dobre dane o budżecie mogłyby przełożyć się na sytuację Polaków, np. gdyby zachęciło to rząd do spełnienia obietnicy i obniżenia VAT-u do 22-proc. - To niestety się nie stanie ze względu na rozbudowane wydatkowe plany rządu na kolejne lata - uważa ekonomista. Zwrócił jednak uwagę, że im lepsza jest sytuacja budżetu, tym rośnie skłonność polityków, aby trochę pieniędzy rozdać. Tym bardziej, że - jak zauważył Bielski - najbliższa lata będą latami zmagań wyborczych.

- Tak dobra sytuacja w budżecie powinna być wykorzystana na obniżenie deficytu, ale podejrzewam, że zostanie wykorzystana na realizowanie programów społecznych związanych z hojnymi wydatkami. Polacy mogą to więc pozytywnie odczuć, ale jeszcze nie wiemy w jaki sposób - dodał.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk o deficycie budżetowym:

Źródło: TVP.info

 IAR/PAP/Polskie Radio, awi

Komentarze1
aby dodać komentarz
mastertomster2017-07-11 14:54 Zgłoś
Jak to się przełoży na portfele Polaków? Kolejnym podatkiem doliczonym do paliw. #benzynaplus

Czytaj także

Deficyt budżetu spada, wpływy z podatków rosną

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 14:08
Deficyt budżetu po kwietniu spadł do 0,9 mld zł, wobec 2,3 mld zł po marcu, i wyniósł 1,5 proc. deficytu dopuszczonego w tym roku w wysokości 59,3 mld zł - wynika ze środowego komunikatu Ministerstwa Finansów na temat szacunkowego wykonania budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska jest liderem innowacyjności w dziedzinie finansowania deficytu budżetowego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 19:56
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2018, w którym wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc., przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ma się zwiększyć o 4,7 proc., średnioroczny wskaźnik inflacji powinien wynieść 2,3 proc., a stopa bezrobocia na koniec 2018 r. 6,4 proc. Założenia do budżetu na 2018 rok zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki: solidnie odbudowujemy bazę podatkową

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:23
Solidnie odbudowujemy bazę podatkową, podatki płacone są coraz bardziej uczciwie, mamy stabilny system finansowy i niski deficyt - ocenił w piątek w Szczecinie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: deficyt budżetu w 2017 r. może być niższy o 20 mld zł od planu MF

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:10
Dane o budżecie państwa po maju mogą oznaczać, że na koniec roku deficyt będzie niższy nawet o 20 mld zł od założonego w tegorocznym budżecie w wysokości 59,3 mld zł - uważają niektórzy ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.
rozwiń zwiń