Gospodarka

Koniec z wyłudzeniami pieniędzy na SMS Premium. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi ograniczenia kwotowe

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:37
Ministerstwo Cyfryzacji wypowiada wojnę oszustom powiązanym z SMS-ami Premium. Klient od nowego roku maksymalnie będzie mógł stracić 35 zł miesięcznie.
Audio
  • Ministerstwo Cyfryzacji wypowiada wojnę oszustom powiązanym z sms-ami Premium. Klient od nowego roku maksymalnie będzie mógł stracić 35 zł miesięcznie. Do konsultacji międzyresortowych trafił właśnie projekt zmiany ustawy prawo telekomunikacyjne, w którym wprowadzono wymogi ograniczające odpowiedzialność klientów./IAR/.
Co roku tysiące Polaków padają ofiarami oszustów, subskrybując usługi Premium np. zamawiając horoskopy czy biorąc udział w licznych konkursach.
Co roku tysiące Polaków padają ofiarami oszustów, subskrybując usługi Premium np. zamawiając horoskopy czy biorąc udział w licznych konkursach.Foto: Pixabay

Do konsultacji międzyresortowych trafił właśnie projekt zmiany ustawy prawo telekomunikacyjne, w którym wprowadzono wymogi ograniczające odpowiedzialność klientów.

Będzie można określić progi kwotowe dotyczące SMS-ów Premium

Teraz to operator będzie zobowiązany oferować abonentom co najmniej cztery progi kwotowe, które wynoszą 35 zł 100 i 200 złotych.

Domyślny próg wyniesie 35 zł

− W przypadku, gdy abonent nie określił progu kwotowego, ten domyślnie wyniesie 35 złotych a następnie nastąpi automatyczna blokada usługi - mówi rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

−  Chcemy, by Parlament tym projektem zajął się zaraz po wakacjach - dodał rzecznik.

Co roku tysiące Polaków padają ofiarami oszustów, subskrybując usługi Premium np. zamawiając horoskopy czy biorąc udział w licznych konkursach.

Operatorzy nie reagują bo każdy taki sms to dla nich niemały zarobek z tytułu prowizji.

Tymczasem rachunki nieraz przysparzają o zawrót głowy, choć czasem to tylko ukryte koszty i podwyższony rachunek o kilkadziesiąt do 100 zł, tak, aby klient się nie zorientował.

W Polsce działa 600 dostawców SMS Premium

W Polsce mamy ok. 600 dostawców usług Premium SMS. Większość z nich działa uczciwie, dokładnie informując o cenie usługi i obowiązkach konsumenta. Nie zmienia to jednak faktu, że występują także oszuści zwyczajnie żerując na naiwności klientów. To w nich wymierzone są nowe przepisy.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o Loterii Paragonowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 14:34
MF ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o Loterii Paragonowej, które służą wyłudzaniu pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad projektem ustawy, który zabezpieczy klientów przed SMS-owymi naciągaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:20
Trwają konsultacje dotyczące zmiany prawa telekomunikacyjnego. Chodzi o wymogi prawne, które "ubezpieczyłyby" klientów przed usługami premium przed SMS-owymi naciągaczami, którzy pobierają wysokie opłaty wykorzystując nieuwagę i naiwność - podaje bankier.pl. 
rozwiń zwiń