Gospodarka

Państwo pomoże nam oszczędzać na mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 11:23
Projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych (IKM) stanie na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek w Senacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- W przyszłym tygodniu na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów staje projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, który pozwala na systematyczne oszczędzanie na mieszkanie z premią ze strony państwa - zapowiedział Smoliński.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe zapowiedziała w czerwcu 2016 r. premier Beata Szydło. Są one jednym z trzech filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pozostałe dwa to dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej Mieszkanie plus) oraz wsparcie budownictwa społecznego czynszowego.

Wsparcie od państwa

Jak mówił wcześniej w rozmowie z PAP wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa ds. budownictwa mieszkaniowego Kazimierz Smoliński, Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe po wygaśnięciu programu „Mieszkanie dla Młodych”. MdM zgodnie z zapisami ustawowymi wygasa w 2018 r.

Mieszkanie lub remont

Zgodnie z zapowiedziami pieniądze zaoszczędzone na IKM będzie można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.

- Będą to jednak określone cele - np. wymiana okien, dachu czy też pieca centralnego ogrzewania - zaznaczył. Pieniądze, co do zasady, będzie można podjąć z banku po pięciu latach oszczędzania na zakup mieszkania lub domu. Niewykluczone jest jednak skrócenie tego terminu - w przypadku określonych celów mieszkaniowych.

Gdzie oszczędzać?

Wiceminister zapowiedział, że IKM będzie można zakładać w "każdym banku komercyjnym oraz spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, które przystąpią do programu, ale pieczę nad całością będzie sprawował Bank Gospodarstwa Krajowego". Pierwsze instytucje finansowe powinny oferować IKM już w 2018 r., a premie oszczędnościowe będą wypłacane od 2019 r.

- Zakładamy, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedział. Dodał: „chcemy, żeby chętni mogli już od 2018 r. zakładać specjalne Indywidualne Konta Oszczędnościowe, a w 2019 r. ruszy dofinansowanie z budżetu państwa”.

Co zyskają oszczędzający?

Korzyści dla oszczędzających będą dwojakiego rodzaju. - Każdy bank zaoferuje oszczędzającemu oprocentowanie konta, a druga to premia związana z systematycznym oszczędzaniem wypłacana przez państwo - tłumaczył.

- Dla oszczędzających, spełniających określone kryteria dochodowe i rodzinne, zostanie przewidziane dodatkowe wsparcie z budżetu w formie premii doliczanej do salda oszczędności - powiedział Smoliński.

Dodał, że na dopłaty do IKM będą przeznaczane środki budżetowe z rezerwy celowej, które obecnie zasilają program MdM, jednak w 2019 r. - na skutek zakończenia MdM - zostaną zwolnione. - To jest związane z budżetem. W tej chwili w budżecie na 2018 rok będzie zaplanowana rezerwa na MdM. Nie ma zatem środków na rządowe wsparcie IKM - wyjaśnił Smoliński.

Bez podatku Belki

Wiceminister zapowiedział, że oszczędności zgromadzone na IKM, do wysokości określonej w ustawie nie będą obciążone tzw. „podatkiem Belki”, czyli podatkiem od zysków kapitałowych, który obejmuje m.in. zysk z lokat. Z tego podatku zwolnione były dotąd Indywidualne Konta Emerytalne.

Smoliński wskazał, że resort pracuje nad dwoma ograniczeniami: maksymalną stawką oszczędzania, do którego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność, np. odkładanie co miesiąc określonej kwoty. Podkreślił, że możliwość oszczędzania będzie miał każdy, bez względu na wysokość dochodów.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

abo

Zobacz więcej na temat: mieszkanie oszczędności
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bank Gospodarstwa Krajowego wybuduje z samorządami tanie mieszkania na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 19:01
O Narodowym Programie Mieszkaniowym dyskutowała 27 września Rada Ministrów. Mieszkania mają być dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. A koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 mkw. Z programu Mieszkanie plus będzie mógł skorzystać każdy, bez względu na wiek.
rozwiń zwiń