Gospodarka

Nowy podatek od wynajmu, nawet jeśli nie wynajmujemy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:02
Biurowce i galerie handlowe będą objęte nowym podatkiem. Projekt zmian przepisów znalazł się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Audio
  • O nowym podatku od wynajmu nieruchomości w Polskim Radiu 24 mówi Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Właściciele obiektów o wartości powyżej 10 mln złotych mają płacić 0,5 proc. podatku od wartości nieruchomości rocznie.

Podatek ma być więc płacony niezależnie od tego, czy powierzchnie są wynajmowane - mówi Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield.

- To będzie dodatkowe obciążenie dla wynajmujących. Dodatkowo jeśli nieruchomość nie jest wynajęta i nie generuje dochodu, to jest zastanawiające dlaczego wynajmujący mają płacić podatek dochodowy od dochodu, którego nie uzyskują – zastanawia się ekspertka.

Dziś średni poziom niewynajętych powierzchni biurowych to ok. 14 procent. Ekspertka podkreśla jednak, że w najbliższych latach odsetek pustostanów może się zmniejszyć, bo przy stabilnym popycie pomału będzie spadać podaż nowych powierzchni biurowych.

Jak podatek wpłynie na rynek

Anna Górska - Kwiatkowska dodaje, że ten rynek dobrze się rozwija, więc nowy podatek nie powinien mu znacząco zaszkodzić.

- Dla wyobrażenia sobie skali rynku inwestycyjnego, warto przypomnieć, że w zeszłym roku wartość całego rynku biurowego, to było 1,6 mld euro. A transakcje na rynku inwestycyjnym, czyli handlowym i magazynowym wyniosły 4, 5 mld euro. Zainteresowanie inwestorów jest zatem ogromne, a tego typu propozycje myślę, że ich nie zniechęcą. Jednak transakcje się wydłużą, inwestorzy będą próbowali sprawdzić ryzyko, dowiedzieć się jakie przełożenie będzie miało nowe prawo, na razie niego nie wiadomo – wyjaśnia.

Kto zapłaci podatek?

Niewykluczone jednak, że koszty podatku będą przerzucane na najemców.
- Jest to podatek dochodowy, choć faktycznie ma się go płacić od majątku. Zatem teoretycznie można go interpretować jako podatek od nieruchomości. Zatem ciężko powiedzieć w tym momencie jak to będzie rozliczane. Czy będą to płaciły spółki, czy najemcy, czy zostaną podjęte próby rewizji polityki czynszowej – dodaje.

Ekspertka podkreśla jednak, że czynsze na rynku weryfikuje podaż i popyt, więc nowy podatek nie powinien mieć na ich wysokość znaczącego wpływu.

Karolina Mózgowiec, abo

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak