Gospodarka

Raport: Polacy częściej wracają z zagranicy do Polski, niż z niej wyjeżdżają

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:11
Polacy częściej wracają z zagranicy do Polski - wynika z raportu serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl "Jak i dokąd przeprowadzają się Polacy".
Przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r.
Przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r. Foto: Pixabay

Największy odsetek zagranicznych przeprowadzek stanowią powroty z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

"W pierwszym kwartale 2017 r. w serwisie Clicktrans zrealizowano prawie 3 razy więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę" - czytamy w raporcie Clicktrans.pl. W tym czasie liczba przeprowadzek do kraju wyniosła 74 proc., a z Polski za granicę - 26 proc.

Najwięcej powrotów z Wielkiej Brytanii i Niemiec

Z analiz wynika też, że osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50 proc.) i Niemiec (20 proc.).

Jak ocenił, cytowany w raporcie, szef Clicktrans.pl Michał Brzeziński, współautor analizy, na powroty Polaków mogą mieć wpływ m.in. "pozytywne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce". Dodał, że na przyjazdy rodaków z Wielkiej Brytanii może też wpływać "niepewna sytuacja Polonii oraz nastroje po Brexicie". "Przyszły rok pokaże, czy sytuacja się nie zmieni i masowy powrót Polaków będzie kontynuowany" - wskazał Brzeziński w komentarzu zamieszczonym w raporcie.

Zmiana trendu – więcej przeprowadzek do Polski niż z Polski od 2015 r.

Z danych zamieszczonych w raporcie wynika, że przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r. W 2015 r. przeprowadzki do ojczyzny stanowiły 56 proc. zleceń serwisu w porównaniu z 44 proc. wyprowadzek. W 2016 r. odsetek ten stanowił zaś odpowiednio 64 proc. i 36 proc.

Raport został opracowany na podstawie danych z 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w okresie od listopada 2011 r. do marca 2017 r. Clicktrans.pl to serwis aukcji transportowych działający w całej Europie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków: efekt domina zmienia się w bumerang

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 20:39
Ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów z Unii Europejskiej zniechęci do wyjazdu za granicę co piątego potencjalnego, polskiego emigranta - wynika z najnowszego raportu Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania znowu numerem jeden emigrujących Polaków. Przez Brexit

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 20:25
Wielka Brytania znowu jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada liczba Polaków ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:01
Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
rozwiń zwiń