Gospodarka

Polacy inwestują w mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 09:22
W I półroczu wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe. Na rynku wciąż jednak dominują zakupy za gotówkę. Bez kredytu finalizowanych jest dwie trzecie transakcji - pisze w sobotę "Gazeta Polska Codziennie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- Polacy zamiast trzymać pieniądze w bankach, inwestują je w mieszkania - uważa ekonomista Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Sadowski uważa, że Polacy zaczęli kupować mieszkania zachęceni ogólną poprawą sytuacji gospodarczej. W jego ocenie ludzie postrzegają nową władzę jako tę, która coś dla nich zrobiła, a zmiany idą w dobrym kierunku.

Andrzej Sadowski zauważa jednocześnie, że Polacy sporo kupują mieszkań za gotówkę z nieewidencyjnych źródeł.

Z najnowszych szacunków NBP wynika, że zakupy mieszkań za gotówkę stanowią 67 proc. transakcji. - Polacy wyciągają ukryte zasoby, bo chcą wykorzystać je w sposób bardziej opłacalny i wolą zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza. Lokaty bankowe od dłuższego czasu praktycznie nic nie dają, a jednocześnie deweloperzy bardzo zachęcają do inwestycji w mieszkania, nie tylko na wynajem - powiedział Andrzej Sadowski.

abo

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 pytań o sierpniowy MdM – jak skorzystać z finansowego wsparcia?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 10:08
Osoby, które planują zakup mieszkania i chcą otrzymać dofinansowanie wkładu własnego, będą mogły wnioskować o jego przyznanie jeszcze w sierpniu 2017 r.
rozwiń zwiń