Gospodarka

Niemcy kupują coraz więcej. Zyskają i polscy eksporterzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 08:55
Sprzedaż detaliczna w Niemczech w czerwcu wzrosła o 1,1 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.
Do Niemiec trafia blisko 30 proc. naszego eksportu
Do Niemiec trafia blisko 30 proc. naszego eksportuFoto: rawf8/shutterstock.com/cc

Analitycy spodziewali się mdm wzrostu wskaźnika o 0,2 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,5 proc. - podali statystycy. W V sprzedaż wzrosła o 4,9 proc., po korekcie z +4,8 proc.

Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 2,7 proc.

To kolejna dobra wiadomość z niemieckiej gospodarki.

W zeszłym tygodniu poznaliśmy najświeższy odczyt indeksu Ifo, który obrazuje nastroje w niemieckiej gospodarce. Ten osiągnął wartość 116 punktów. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano od 1991 roku, a obecny rekord jest już trzecim z rzędu. Dyrektor Instytutu Ifo mówi wręcz o euforycznym stanie niemieckiego przemysłu. Co ważne, dobre nastroje panują nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także wśród zwykłych Niemców, którzy - jak wynika z danych niemieckiego banku centralnego - z miesiąca na miesiąc zwiększają wydatki.

Konsumpcja napędza wzrost niemieckiego PKB

Niemcy są w bardzo dobrych nastrojach, potwierdzał w Polskim Radiu 24 dr Martin Dahl, ekonomista z Uczelni Łazarskiego.

- Cieszą się z owoców dobrej koniunktury, niskiego bezrobocia. To oczywiście przekłada się na decyzje konsumenckie. Po drugie polityka niskich stóp procentowych, która prowadzona jest przez Europejski Bank Centralny powoduje, że wielu Niemców, którzy oszczędzali pieniądze, przyspiesza swoje decyzje np. o inwestycjach, remontach, czy zakupach konsumpcyjnych – mówił ekspert.

27 proc. naszego eksportu trafia za zachodnią granicę

Sytuacja w niemieckiej gospodarce z punktu widzenia Polski jest zaś kluczowa, w końcu to za naszą zachodnią granicę trafia blisko 27 procent polskiego eksportu.

Zatem euforia w niemieckiej gospodarce to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, podkreślał Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

- Dlatego, że duża część polskiego przemysłu to współpracownicy czy poddostawcy dla firm niemieckich. Jeżeli oni produkują za naszą zachodnią granicą więcej, wysyłają w świat więcej swoich towarów, to oznacza to niemal automatycznie większe zamówienia dla polskich firm, które dostarczają im komponentów, półproduktów, to automatycznie przekłada się na lepszą koniunkturę w polskim sektorze przemysłowym – wyjaśniał ekspert.

Zatem te świetne nastroje u naszych sąsiadów powinny przełożyć się na wzrost zamówień w Polsce.

PAP/Polskie Radio, awi

Zobacz więcej na temat: Niemcy eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemieckie firmy liczą na ożywienie handlu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 13:03
Niemal dwie trzecie niemieckich firm obecnych na rynku rosyjskim liczy mimo nadal obowiązujących sankcji ekonomicznych na wzrost obrotów handlowych z Rosją w 2017 roku - podały w piątek Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki i Niemiecko-Rosyjska Izba Handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wizerunek Polski na Hannover Messe 2017. Nasze firmy zaprezentowały innowacje na światowym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 20:48
Siedemdziesiąte, jubileuszowe targi Hannover Messe powoli przechodzą do historii. Na tych największych w Europie przemysłowych targach prezentowało się blisko 200 firm z naszego kraju, start-upy, województwa, a także specjalne strefy ekonomiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euforia w niemieckiej gospodarce przełoży się na wzrosty w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 19:10
Za naszą zachodnią granicą panują euforyczne wręcz nastroje nie tylko wśród przedsiębiorców, ale i konsumentów. Jak spodziewają się eksperci, ta dobra sytuacja w niemieckiej gospodarce będzie miała przełożenie na wzrosty również w Polsce.
rozwiń zwiń