Gospodarka

Dług z tytułu mieszkaniowych kredytów frankowych spadł o ponad 16 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:30
Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. i na koniec czerwca tego roku wyniosło 123,78 mld zł. Jest to o 16,34 mld zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowało we wtorkowym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Frank słabnie wobec euro
Frank słabnie wobec euroFoto: Barabas Csaba/ shutterstock

- Całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 151,09 mld zł – mniej o 15,93 mld zł niż przed rokiem - dodano w komunikacie.

Jak informuje BIK osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach stanowią obecnie 5,8 proc. wszystkich kredytobiorców i pożyczkobiorców w Polsce. Kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w szwajcarskiej walucie spłaca aktualnie 882 tys. Polaków.

Coraz mnie kredytów we frankach

Według BIK spada zarówno liczba kredytobiorców frankowych, jak i samych kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Osób, spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach, jest o 17 tys. mniej niż przed rokiem. Z kolei liczba kredytów, w stosunku do roku ubiegłego, spadła o 21 tys. i obecnie w spłacie pozostaje ich 508 tys.

- Spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie jest spowodowany kilkoma czynnikami, wśród których należy odnotować najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 r. – powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

- W okresie 30 czerwca 2016 r. – 30 czerwca 2017 r. kurs franka spadł o 5 proc. (z 4,06 zł na 3,86 zł ). Warto zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w szwajcarskiej walucie mają sami frankowicze, którzy rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe – dodaje Rogowski.

Frank słabnie wobec złotego

Według BIK dalsze spadki wartości franka względem polskiego złotego będą skutkowały spadkiem zadłużenia. - Odnosząc się choćby do notowań NBP na 31.07.2017 r., kurs franka wyniósł 3,74 zł, co oznacza spadek zadłużenia w kredytach mieszkaniowych spłacanych w szwajcarskiej walucie jedynie w wyniku zmian kursu o kolejne 3 proc. - napisano w komunikacie.

BIK informuje, że od lat odnotowuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych. Na ponad 2,279 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 31 775 - 1,4 proc. występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobra wiadomość dla frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 11:49
Złoty zyskuje na wartości, a kursy dolara i franka szwajcarskiego spadły do dawno nieobserwowanych poziomów. To dobra wiadomość dla kredytobiorców.
rozwiń zwiń