Gospodarka

Indywidualne Konta Mieszkaniowe zastąpią MdM. Dla kogo wsparcie?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:34
Indywidualne Konto Mieszkaniowe mają wspierać Polaków z zakupie mieszkań. Minimalny okres oszczędzania to 5 lat, pieniądze nie zostaną obciążone podatkiem Belki, a rząd dopłaci premię.
Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r.
Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r.Foto: Africa Studio/ shutterstock.com

Na razie nie znamy jeszcze wielu szczegółów programu, ale już dziś można ocenić, że to dobry kierunek.  

- Moim zdaniem każdy pomysł, żeby zmotywować ludzi do długoterminowego oszczędzania jest dobry. Polacy mają niską skłonność do oszczędzania, raczej większość pieniędzy wydają – mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Marcin Krasoń, Home Broker.

Dla kogo IKM?

Każda osoba chcąca oszczędzać na cele mieszkaniowe będzie mogła skorzystać z programu. Rząd nie przewiduje ani limitów dochodowych, ani wiekowych. Dodatkowe kryteria będą dotyczyły jedynie wysokości premii. Nie są znane jeszcze szczegóły, ale możliwe jest, że wpływ będzie miała liczba dzieci, wiek, oraz sytuacja życiowa.

- Żeby kupić mieszkanie, trzeba mieć wkład własny, zatem musimy odkładać te pieniądze. Jeśli młode pracujące osoby, które mają w perspektywie zakup mieszkania będą miały dodatkowe narzędzie, żeby odłożyć więcej, na pewno z tego skorzystają – uważa ekspert.

Jaka będzie maksymalna dopłata?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dot. IKM: maksymalną stawką oszczędzania, do którego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność.

Na co oszczędności?

Pieniądze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.

Gdzie założymy IKM?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie można zakładać jedynie w instytucjach ustawowo upoważnionych do gromadzenia depozytów, czyli bankach i SKOK-ach, które przystąpiły do programu.

O wysokości oprocentowania Indywidualnych Kont Mieszkaniowych mają decydować instytucje finansowe, w których będą one zakładane.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.


. .

Ania Borys

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MdM: można składać wnioski o dofinansowanie. Do wzięcia 67 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 07:22
Od 8 sierpnia można ponowne składać wnioski o wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Kto może się o nie ubiegać, wyjaśniali Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń