Gospodarka

Zakaz handlu w niedziele: różnice między OPZZ a „Solidarnością” – jedni chcą zakazu, drudzy większych wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:48
Dwie największe centrale związkowe mają różne koncepcje rozwiązania problemu pracy w niedziele. Gdy "Solidarność" postuluje wprowadzenie zakazu w największych sklepach, OPZZ proponuje radykalne podniesienie wynagrodzeń w te dni.
Zdaniem OPZZ zamiast zakazu pracy w części jednej branży lepiej walczyć o wyższe płace we wszystkich branżach. OPZZ konsekwentnie domaga się wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie.
Zdaniem OPZZ zamiast zakazu pracy w części jednej branży lepiej walczyć o wyższe płace we wszystkich branżach. "OPZZ konsekwentnie domaga się wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. Foto: Wikimmedia Commons Adrian Pingstone

OPZZ chce odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele; w zamian postuluje wprowadzenie wyższych stawek za pracę w niedziele.

"Niech OPZZ nie krytykuje, tylko napisze własny projekt i zbierze pod nim podpisy" - skomentowało NSZZ "Solidarność".

W Sejmie projekt obywatelski, pod którym „Solidarność” zebrała podpisy

Zgodnie z projektem, który trafił do Sejmu, zakaz handlu w niedziele i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych. Projekt ustawy na początku września złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. W październiku Sejm zdecydował, że będzie dalej pracował nad obywatelskim projektem; trafił on do podkomisji.

OPZZ chce aby projekt objął nie tylko hipermarkety, ale i najmniejsze placówki

Według OPZZ projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę jest źle przygotowany. "Nie rozumiemy, czemu wciąż jest dyskutowany źle przygotowany projekt, który zakazuje handlu w hipermarketach i galeriach handlowych, a dowartościowuje małe placówki. Przypominamy, że najniższe płace i najwyższe ceny są właśnie w małych sklepach. Do nich też nie docierają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i nie funkcjonują w nich związki zawodowe" - podkreślono w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

OPZZ: zamiast zakazu pracy, wyższe płace w niedziele

Zdaniem OPZZ zamiast zakazu pracy w części jednej branży lepiej walczyć o wyższe płace we wszystkich branżach. "OPZZ konsekwentnie domaga się wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. Nasz postulat dotyczy wszystkich branż i wszystkich regionów kraju. Dzięki wdrożeniu naszej propozycji poprawiłaby się sytuacja setek tysięcy pracowników gastronomii, handlu, ochrony, transportu czy służby zdrowia" - zaznaczono.

„Solidarność” ma propozycję dla OPZZ

Oświadczenie OPZZ skomentował dla PAP rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski. "Niech OPZZ nie krytykuje, nie narzeka, tylko niech napisze własny projekt, niech zbierze podpisy i zrobi tak, jak +Solidarność+. Krytykować jest łatwo, zrobić coś samemu dużo trudniej" - mówił.

"Z OPZZ jest niestety tak, że ma różne postulaty, ale to +Solidarność+ je realizuje. Przykładem jest minimalna stawka godzinowa. To był przecież pomysł OPZZ, ale dzięki temu, że +Solidarność+ zawarła porozumienie z prezydentem to ona doprowadziła do realizacji tego i wielu innych postulatów" - dodał rzecznik "S".

Zgodnie z pierwotnym projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.


Zakaz handlu w jiedziele w krajach UE Zakaz handlu w niedziele w krajach UEW większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku - niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta jest w Niemczech i Austrii. Częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu w kwietniu wycofały się Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: handel praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Handel w e-sklepach będzie dozwolony w niedzielę. Tyle, że bez dostawy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 19:53
„Solidarność” dookreśla swoje propozycje dotyczące handlu w niedziele w e-sklepach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Pracownicy sieci handlowych domagają się podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 11:01
Pracownicy sieci handlowych domagają się podwyżek wynagrodzeń. Z protestami związków zawodowych spotykają się m.in. Biedronka i Tesco. Pracownicy Biedronki gotowi są protestować, bo - jak twierdzą - nie dostają możliwości urlopu w okresie letnim. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Jakub Borowski (Bank Credit Agricole) i ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogromny niedobór pracowników w handlu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:35
Handel i sprzedaż borykają się z drastycznym niedoborem pracowników - mówi przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara. 
rozwiń zwiń