Gospodarka

Nawałnice nad Polską. Poszkodowani szybciej dostaną odszkodowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:13
Poszkodowani przez nawałnice, jakie w ubiegłym tygodniu przeszły nad Polską, mogą liczyć na szybszą wypłatę odszkodowań. Na czym polega taka specjalna procedura, wyjaśniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości.
Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości.Foto: Pixabay.com

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski spotkał się w czwartek z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń w sprawie likwidacji skutków nawałnic, jakie w ostatnim czasie przeszły nad Polską.

Jak informuje Komisja w komunikacie po spotkaniu, przewodniczący KNF zwrócił się z apelem do przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego dotyczącym uproszczenia oraz przyspieszenia ścieżki likwidacji szkód po nawałnicach, a także wzbogacenia oferty skierowanej do poszkodowanych.

Część ubezpieczycieli wdrożyła już specjalne procedury uproszczonej likwidacji szkód. Jest to już w Polsce praktyka, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- W momencie, kiedy mamy do czynienia ze szkodami masowymi, czyli spowodowanymi przez żywioł, to utarła się w Polsce dobra praktyka wprowadzania specjalnych procedur związanych z wypłatami pieniędzy poszkodowanym – podkreśla ekspert.

Oględziny rzeczoznawcy nie będą potrzebne

Często w takiej uproszczonej procedurze rezygnuje się z oględzin rzeczoznawcy na miejscu zdarzenia, dodaje Marcin Tarczyński.

- Bardzo często nie jest potrzebna nawet dokumentacja fotograficzna, W momencie, kiedy uruchamiane są specjalne procedury, to szkody do kilku tysięcy złotych – w zależności od zakładu ubezpieczeń może to być 3 tys. zł, może to być 5 tys. zł  – są wypłacane w ciągu kilku dni po sygnale telefonicznym, że doszło do szkody – zaznacza ekspert.

Kto dostanie pomoc jako pierwszy?

Dość szybko są przez ubezpieczycieli wypłacane pieniądze osobom najmniej poszkodowanym.

- Dzięki temu po pierwsze te osoby dostają pomoc szybko, po drugie jest więcej osób do pomocy ciężej poszkodowanym – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Najpierw zaliczka, potem całość odszkodowania

W przypadku osób, które spotkała znaczna strata w wyniku działania żywiołu, ubezpieczyciele wypłacają najpierw zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania.

- One też wynoszą do kilku tysięcy złotych. Natomiast po oględzinach, po wycenie szkody, poszkodowany otrzymuje pełne odszkodowanie. Oznacza to, że w ciągu kilku dni ma pieniądze na taką pierwszą pomoc, a później otrzymuje resztę – tłumaczy Marcin Tarczyński.

Zgodnie z prawem zakład ubezpieczeń na wypłatę odszkodowania ma 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o szkodzie.

Łatwiej odbudować zniszczony dom

A w czwartek o działaniach dotyczących usuwania skutków nawałnic dyskutowała również Rada Ministrów. Jak przypomniało Centrum Infromacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu, procedura udzielania pomocy finansowej dla rodzin, które poniosły straty podczas nawałnic, została uruchomiona już 12 sierpnia. Minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązał wojewodów do pilnego oszacowania pomocy finansowej na zasiłki do 6 tys. zł dla poszkodowanych rodzin.

Przygotowano także rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które upraszcza procedury związane z odbudową i remontem zniszczonych budynków. Dzięki temu tam, gdzie kiedyś potrzebne było zezwolenie na budowę, obecnie wystarczy zgłoszenie, informuje CIR. Remont można przeprowadzić także bez żadnych formalności. Uproszczony został ponadto odbiór budynków, które zostały wyremontowane lub odbudowane.

Przygotowane zostały także przepisy, które mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat. Oprócz rzeczoznawców, straty mogą szacować inspektorzy nadzoru budowlanego.

Więcej pieniędzy na odbudowę domów

Jak informuje CIR w komunikacie, rząd podjął także decyzję o zwiększeniu pomocy finansowej na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Wprowadzono możliwość ubiegania się o zasiłki do 100 tys. zł w przypadku zniszczonych przez nawałnice budynków gospodarczych służących rodzinom.

Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości oraz kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów i setki kilometrów linii energetycznych.

Polskie Radio/CIR, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Ubezpieczyciele wypłacą kilkaset milionów złotych odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:52
Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić nawet 400 mln zł, szacują eksperci. - Duże szkody wyrządzane przez żywioły, takie jak wiatr czy wodę, w Polsce zdarzają się co roku, ubezpieczyciele są na takie sytuacje przygotowani – mówi Polskiemu Radiu Marcin Tarczyński, z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Polacy chętniej będą się ubezpieczać?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:55
Trwa szacowanie strat, jakie w ubiegłym tygodniu przeszły nad Polską. Ubezpieczyciele wypłacą ok. 400 milionów złotych. Czy to, że pogoda w naszym kraju robi się coraz bardziej nieprzewidywalna, skłoni więcej osób do ubezpieczania swoich nieruchomości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Poszkodowani przez 2 lata nie zapłacą podatku od darowizn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 20:50
Poszkodowani w nawałnicach zostali zwolnieni z podatku od darowizn na dwa lata, licząc od 12 sierpnia.
rozwiń zwiń