Gospodarka

500 Plus: jak pomnożyć środki z programu?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:12
W tym roku na konta rodzin korzystających z Programu 500 Plus trafi nawet około 25 mld złotych, dlatego nie dziwi, że spora część banków postanowiła zawalczyć o względy beneficjentów programu.
Audio
  • Jak można pomnożyć środki otrzymywane z programu 500 Plus wykorzystując oferty banków czy kupując Obligacje Rodzinne, o tym w radiowej Jedynce./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W tym roku na konta rodzin korzystających z Programu 500 Plus trafi nawet około 25 mld złotych
W tym roku na konta rodzin korzystających z Programu 500 Plus trafi nawet około 25 mld złotychFoto: Africa Studio/Shutterstock.com

Stąd specjalne oferty skierowane właśnie do tej grupy − wyższe oprocentowanie, darmowe konta i premie dla oszczędzających.

Rodziny 500 Plus łakomym kąskiem dla banków

Bo jak mówi Bartosz Turek z Open Finance, są oni dla banków bardzo atrakcyjnym klientem.

− Jeśli spojrzymy na to, że na konta beneficjentów ma trafić w 2017 r. ok. 25 mld złotych, to jest to łakomy kąsek dla banków, gdyż te rodziny sporo wydają, a ponadto mają środki aby oszczędzać, mówi Turek.

Jak dodaje, obie te postawy są bardzo cenne dla banków.

Dla beneficjentów 500 Plus: bonusy pieniężne, darmowe konta, karty płatnicze

I dlatego banki walczą o nowych klientów. A wachlarz możliwości jest bardzo szeroki.

Jak wymienia ekspert, można liczyć na bonus pieniężny, czyli do 500 zł dochodzi kilka złotych od banku, darmowe konto, darmowe, albo tańsze karty płatnicze.

Można też kupić, wyżej oprocentowane, Rodzinne Obligacje

Rząd również zachęca  uczestników  Programu 500 plus do oszczędzania.

− W banku PKO BP mogą oni liczyć na specjalne rodzinne obligacje skarbowe - dodaje Łukasz Świerżewski z resortu finansów.

Jak wyjaśnia, podzielone są one na 6 i 12-letnie obligacje. 

Co oznacza w praktyce, że takie obligacje są dziś atrakcyjnym sposobem na oszczędzanie.

− To co je wyróżnia, to to, że są wieloletnie, oraz są korzystnie oprocentowane, mówi ekspert.

W przypadku obligacji 6-letnich marża, czyli zysk ponad inflację, który otrzymuje posiadacz obligacji, wynosi 1,75 procenta, a w przypadku 12-letnich obligacji, jest to 2 procent. 

Jak dodaje, w sierpniu 2017 r. obligacje 6-letnie oprocentowane są na 2,8 proc. w pierwszym roku oszczędzania, a 12-letnie na 3,2 proc. w pierwszym roku.

− To bardzo atrakcyjne oprocentowanie, mówi gość radiowej Jedynki.

Banki też zachęcają beneficjentów 500 Plus do oszczędzania u siebie

− Ale specjalne systemy długoterminowego oszczędzania wprowadzają też banki - dodaje Bartosz Turek.

Jak wyjaśnia , w jednym z nich możemy liczyć na dopłatę 200 zł rocznie, jeśli będziemy przekazywać świadczenie 500 plus na rachunek w tym banku.

Za regularne oszczędzanie środków z 500 plus można tez otrzymać bonus finansowy

− Tyle, że wiąże się to z kilkoma warunkami – np. zapewnieniem odpowiedniej wysokości przelewów, wyrażeniem zgody na kontakt marketingowy, albo założeniem programu regularnego oszczędzania.

− W tym ostatnim przypadku można również liczyć, przy regularnych wpłatach, na bonus z banku, który jest tym większy, im więcej mamy dzieci, dopowiada gość Polskiego Radia.

Dlatego też, jak radzą eksperci, warto poszukać preferencyjnych ofert bankowych dla uczestników Programu 500 plus. Dzięki temu w skali roku możemy dodatkowo zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Tymczasem trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy dla rodzin, które korzystają lub chcą skorzystać z programu Rodzina 500 plus. Wszystkie rodziny - którym przysługuje zasiłek muszą złożyć nowe wnioski.

 Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Obligacje skarbowe dla rodzin 500 plus

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 11:21
Ministerstwo Finansów proponuje obligacje dla rodzin pobierających świadczenia z programu Rodzina 500 plus. O pomyśle ministerialnym w Pulsie Gospodarki rozmawiali Andrzej Halesiak (Pekao i Towarzystwo Ekonomistów Polskich), Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza) i Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie rodziny coraz bogatsze. Liczy się program 500+, ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:11
Rok 2016 był rokiem wzrostu dochodów rozporządzalnych w polskich gospodarstwach domowych. Odnotowano go nie tylko w rodzinach będących beneficjentami programu 500 plus, ale dzięki "ciągowi korzystnych zjawisk gospodarczych” - wskazali eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:52
Obligacje oszczędnościowe są coraz popularniejsze wśród Polaków.
rozwiń zwiń