Gospodarka

Nawałnice nad Polską. Materiały budowlane darowane poszkodowanym z 0 proc. VAT

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 18:51
Materiały budowlane darowane poszkodowanym w nawałnicach będą korzystać z 0 proc. stawki VAT.
Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości.
Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości.Foto: Pixabay.com

Tak wynika z projektu zmiany rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek.

W uzasadnieniu do projektu resort finansów podał, że rozporządzenie będzie wydane w związku z katastrofalnymi w skutkach żywiołami, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

Wskazano, że zniszczenie wskutek katastrofy wielu domów i obiektów wymagać będzie podjęcia pilnych prac związanych z odbudową i remontami. MF zauważa, że naprawa zniszczeń dokonanych przez żywioły będzie wymagała przede wszystkim materiałów budowanych.

"W projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. towarów i usług, dla których obniża się stawkę (...) przewiduje się obniżenie stawki podatku VAT do wysokości 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych" - wyjaśniono.

Kiedy będzie miała zastosowanie zerowa stawka VAT?

Poinformowano, że obniżona stawka podatku VAT "będzie miała zastosowanie w przypadku darowizn na rzecz poszkodowanych osób fizycznych oraz podmiotów, które prowadzą działalność edukacyjną, ochrony zdrowia, kulturalną, w zakresie opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą, czy zbiorowego zakwaterowania uczniów lub studentów".

Zerowa stawka VAT ma być stosowana na rzecz osób fizycznych i podmiotów dysponujących nieruchomościami położonymi na terenach gmin znajdujących się w wykazie samorządów, które ucierpiały w nawałnicach.

"Jednocześnie w celu zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, stawka w wysokości 0 proc. będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy sprzedawcą, a poszkodowanym oraz przedłożeniu przez poszkodowanego stosowanego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości" - zastrzega MF.

Łatwiej odbudować zniszczony dom

W czwartek o działaniach dotyczących usuwania skutków nawałnic dyskutowała również Rada Ministrów. Jak przypomniało Centrum Infromacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu, procedura udzielania pomocy finansowej dla rodzin, które poniosły straty podczas nawałnic, została uruchomiona już 12 sierpnia. Minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązał wojewodów do pilnego oszacowania pomocy finansowej na zasiłki do 6 tys. zł dla poszkodowanych rodzin.

Przygotowano także rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które upraszcza procedury związane z odbudową i remontem zniszczonych budynków. Dzięki temu tam, gdzie kiedyś potrzebne było zezwolenie na budowę, obecnie wystarczy zgłoszenie, informuje CIR. Remont można przeprowadzić także bez żadnych formalności. Uproszczony został ponadto odbiór budynków, które zostały wyremontowane lub odbudowane.

Przygotowane zostały także przepisy, które mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat. Oprócz rzeczoznawców, straty mogą szacować inspektorzy nadzoru budowlanego.

Więcej pieniędzy na odbudowę domów

Jak informuje CIR w komunikacie, rząd podjął także decyzję o zwiększeniu pomocy finansowej na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Wprowadzono możliwość ubiegania się o zasiłki do 100 tys. zł w przypadku zniszczonych przez nawałnice budynków gospodarczych służących rodzinom.

Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości oraz kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów i setki kilometrów linii energetycznych.

Trwa szacowanie strat

Tymczasem trwa szacowanie strat, a firmy ubezpieczeniowe przygotowują się do wypłaty odszkodowań. Ubezpieczyciele wypłacą ok. 400 milionów złotych. Stanowi to równowartość kilkunastu procent poniesionych, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Nie ma oszacowanych wszystkich zniszczeń. Natomiast można się posłużyć szacunkami sprzed lat, dlatego że takie doświadczenie można zrobić np. na powodzi z 2010 roku i wtedy, jeżeli porównamy wartość zniszczeń do wartości wypłaconych odszkodowań, to nam wyjdzie, że ubezpieczone było kilkanaście procent wartości tego, co zostało zniszczone – mówił ekspert.

Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości oraz kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów i setki kilometrów linii energetycznych.

PAP/Polskie Radio/CIR, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Ubezpieczyciele wypłacą kilkaset milionów złotych odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:52
Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić nawet 400 mln zł, szacują eksperci. - Duże szkody wyrządzane przez żywioły, takie jak wiatr czy wodę, w Polsce zdarzają się co roku, ubezpieczyciele są na takie sytuacje przygotowani – mówi Polskiemu Radiu Marcin Tarczyński, z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Polacy chętniej będą się ubezpieczać?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:55
Trwa szacowanie strat, jakie w ubiegłym tygodniu przeszły nad Polską. Ubezpieczyciele wypłacą ok. 400 milionów złotych. Czy to, że pogoda w naszym kraju robi się coraz bardziej nieprzewidywalna, skłoni więcej osób do ubezpieczania swoich nieruchomości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Poszkodowani przez 2 lata nie zapłacą podatku od darowizn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 20:50
Poszkodowani w nawałnicach zostali zwolnieni z podatku od darowizn na dwa lata, licząc od 12 sierpnia.
rozwiń zwiń