Gospodarka

Niższy wiek emerytalny. Kto skorzysta z reformy?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 08:36
Osoby, które chcą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego od 1 września mogą składać  w ZUS wnioski o przyznanie świadczeń. Reforma zacznie obowiązywać od 1 października.
Audio
  • Od 1 września zaś można będzie składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku - mówi IAR rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Rząd ma dzisiaj przedstawić stan przygotowań do wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku.

Od 1 września można będzie już składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku - mówi rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnia, że wnioski można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.

Specjalni doradcy ZUS

Do zmiany przepisów przygotowany jest zarówno system informatyczny Zakładu jak i załoga ZUS - zapewnia Wojciech Andrusiewicz. Przypomina, że od 1 lipca w każdym oddziale ZUS działają doradcy emerytalni. Zainteresowani mogą więc uzyskać kompletną wiedzę dotyczącą zasad przyznawania emerytury i czego mogą się spodziewać przechodząc na nią.

Ile osób jest uprawnionych?

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że uprawnionych do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku jest około 330 tysięcy osób.

Komu ta decyzja się opłaca?

Obniżenie wieku emerytalnego daje możliwość wcześniejszego skorzystania ze świadczenia, ale jak podkreślają eksperci warto decyzję o przejściu na emeryturę dobrze przemyśleć. Szczególnie, że jak przypomina Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, im dłużej pracujemy, tym wyższe będziemy mieć świadczenie.

Łukasz Kozłowski Każdy kolejny rok pracy powoduje, że nasza emerytura będzie wyższa.

- Duży wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury będzie miało to, ile odkładamy tej składki emerytalnej podstawowej, a także dodatkowej. Każdy kolejny rok pracy powoduje, że nasza emerytura będzie wyższa. A kilka lat dłuższej pracy może sprawić, że ta emerytura będzie diametralnie wyższa i może przełożyć się na inny poziom życia po zakończeniu aktywności zawodowej – podkreśla ekspert.

Pieniędzy nie zabraknie

Jak mówiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, emerytura to prawo a nie obowiązek i że dłuższa praca oznacza wyższą emeryturę, gdyż na naszych kontach emerytalnych zebranych zostanie więcej środków i krócej będą nam wypłacane. Emerytura jest bowiem wynikiem podzielenia zebranych na indywidualnych kontach i subkontach składek i kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia.
Minister zapewniła, że jeśli jednak nawet wszyscy uprawnieni zdecydowaliby się przejść na emeryturę w obniżonym wieku, pieniędzy na wypłaty świadczeń nie zabraknie.


. .

IAR, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak