Gospodarka

Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 10:26
W ciągu 8 miesięcy zużyliśmy zasoby, które powinny wystarczyć na cały rok.
Audio
  • O tym, że każdy z nas ma wpływ na kondycję naszej planety w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Jakub Skrzypczyk z fundacji WWF Polska (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Każdy z nas może włączyć się do walki ze zmianami klimatu
Każdy z nas może włączyć się do walki ze zmianami klimatuFoto: Chinnapong/Shutterstock

Zjadamy naszą planetę w zastraszającym tempie, alarmują naukowcy i ekolodzy. Już w tej chwili zużywamy o 70 proc. zasobów więcej, niż Ziemia jest w stanie zregenerować.

- Z roku na rok zużywamy coraz więcej zasobów. W tym roku symboliczny Dzień Długu Ekologicznego obchodziliśmy już 2 sierpnia. Jest to dzień, w którym zużyliśmy już wszystkie zasoby, które mieliśmy do dyspozycji na dany rok. Pozostałą część roku przeżyjemy na kredyt. To oznacza, że zaciągamy pożyczkę od przyszłych pokoleń. To oznacza, że przez nasz styl życia degradujemy planetę, zużywamy zbyt dużo zasobów, poławiamy zbyt dużo ryb, emitujemy zbyt dużo gazów cieplarnianych, które powodują degradację przyrody – mówi Jakub Skrzypczyk z fundacji WWF Polska.

Bardzo negatywny trend

Każdego roku, Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej – w 1993 r. był w październiku, a w 2003 r. we wrześniu. W tym roku był już w sierpniu. Jeśli podtrzymamy ten trend, to w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet, żeby utrzymać obecny styl życia.

- Z roku na rok Dzień Długu Ekologicznego przypada wcześniej, czyli konsumujemy coraz więcej zasobów. Jeśli przewidywania się sprawdzą to w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet. Jest to wartość uśredniona. Gdyby wyjąć z tej wartości wyłącznie Polskę, to okazuje się, że żyjemy jeszcze bardziej ponad stan. My już zużywamy dwukrotnie za dużo zasobów. To wzmacnia odpowiedzialność każdego z nas, by poprzez codzienne wybory ten stan rzeczy zmieniać – wyjaśnia gość.

Mądre decyzje polityczne

Największym składnikiem długu ekologicznego jest ślad węglowy, czyli wszystko co jest wynikiem emisji gazów cieplarnianych, które najczęściej pochodzą ze spalania gazów kopalnych.

- Zatem przede wszystkim potrzebujemy mądrych decyzji politycznych. Potrzebujemy zmian systemowych, promowania odnawialnych źródeł energii – przypomina.

Miliardy decyzji

Możemy też dokonywać zmian w życiu codziennym.

- Idąc do sklepu nie musimy brać foliowych reklamówek, lepiej używać toreb wielorazowych. Możemy wybrać rower lub komunikację miejską zamiast jeździć samochodem. Warto kupować produkty certyfikowane, przede wszystkim chodzi o ryby. Jeśli wiele osób podejmie mądre decyzje, to będzie miało to wpływ na całą planetę – dodaje.

To nasze codzienne wybory mają wpływ na to, czy i jak będą żyły kolejne pokolenia, czyli nasze dzieci i wnuki. Zdaniem WWF nadal jest możliwe odwrócenie negatywnych trendów, wystarczy zrobić niewielki wysiłek.

Elżbieta Szczerbak, abo

Zobacz więcej na temat: ekologia Elżbieta Szczerbak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otocz się zielenią! Poprawi mikroklimat i samopoczucie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 14:00
Coraz częściej, zwłaszcza latem w miastach, kiedy dusimy się w upale, przypominamy sobie o tym, że zieleń to najlepszy i w sumie najtańszy sposób poprawiania jakości powietrza i klimatu wokół nas.
rozwiń zwiń