Gospodarka

Pracownicy zyskają większą ochronę. UE wprowadza zmiany

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 07:15
Wzbudzająca w ostatnim czasie wiele kontrowersji nowa dyrektywa o pracownikach delegowanych to jeden z elementów tzw. Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.
Audio
  • O zmianach, które na rynku pracy szykuje Unia Europejska w Polskim Radiu 24 mówi Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Europejski Filar Praw Socjalnych składa się z 20 głównych zasad
Europejski Filar Praw Socjalnych składa się z 20 głównych zasad Foto: Shutterstock.com

Przedstawiony w kwietniu przez Komisję Europejską dokument ma wzmocnić społeczny wymiar UE. I choć jego koncepcja powstała przede wszystkim z myślą o strefie euro, to przyłączyć się może każdy kraj członkowski.

To bardzo potrzebne i długo wyczekiwane przez ruch związkowy działanie.

- Ten filar jest wyczekiwany, ma on stanowić kompas, mapę drogową. To nie są uprawnienia indywidualne, na który możemy oprzeć indywidualne roszczenia. To jest plan działań dla Unii w zakresie sfery socjalnej - mówi Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Ochrona dla wszystkich pracowników

Europejski Filar Praw Socjalnych składa się z 20 głównych zasad w trzech rozdziałach: Dostęp do rynku pracy, Sprawiedliwe warunki pracy, Bezpieczeństwo socjalne i inkluzja. Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia 24, wśród nich znalazł się postulat tych samych praw, niezależnie od formy zatrudnienia.

- Komisja Europejska dostrzega, że jest coraz większa liczba osób pracujących w znaczeniu ekonomicznym, czyli aktywnych na rynku pracy, ale nie objętych ustawodawstwem chroniącym pracowników. Komisja Europejska wskazuje jako przykład umowy cywilno-prawne w Polsce, ze względu na ich skalę. Jest to przykład wymykania się ze struktur ochrony socjalnej – mówi Barbara Surdykowska.

Kryzys obnażył słabości systemu

Jednym z bodźców do stworzenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych był kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2007 roku.

- Okres kryzysu pokazał, że szczególnie w strefie euro potrzebne jest budowanie wspólnych struktur. Mówi się o dodatkowym ubezpieczeniu od bezrobocia. Jest duża konieczność budowania wspólnych mechanizmów – dodaje.

Filarowi będzie poświęcony szczyt społeczny na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, który odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Göteborgu.

Błażej Prośniewski, abo

Zobacz więcej na temat: rynek pracy Błażej Prośniewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rynek pracy w Polsce: rekordowo niskie bezrobocie, spada bierność zawodowa. Kłopot mają pracodawcy, nie pracownicy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 10:10
Wzrost gospodarczy skutkuje rekordowo niskim bezrobociem. A to sprzyja podwyżkom płac, zachęca do powrotu na rynek pracy. Spada bierność aktywność zawodowa Polaków. Szczególnie wśród kobiet. Kłopoty mają pracodawcy - coraz trudniej znaleźć pracowników.
rozwiń zwiń