Gospodarka

Wyprawka szkolna: ile kosztuje i jak ją sfinansować?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 09:52
Jak wynika z badania CBOS w ubiegłym roku na przygotowanie wyprawki szkolnej rodzice musieli wydać średnio 900 zł. W przeliczeniu na jedno dziecko wydatki wyniosły prawie 600 zł.
Audio
  • O tym ile kosztuje wyprawka szkolna w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

I chociaż, w porównaniu do roku 2015, koszty zmniejszyły się o ok 15 proc., dla wielu rodzin nadal może to stanowić wyzwanie.

- Warto pamiętać, że początek roku szkolnego to nie tylko jednorazowy, duży wydatek na wyprawkę szkolną, wtedy też zaczynamy często opłacać dodatkowe zajęcia dla dzieci. W niektórych przypadkach łączny koszt płatnych zajęć znacznie przekracza to, ile wydajemy na samą wyprawkę. Warto dodać, że koszty wyprawki możemy też próbować obniżyć - mówi Jarosław Sadowski główny analityk Expandera.

Jednym ze sposobów, jest zakup podręczników używanych. Można też nawiązać współpracę z innymi rodzicami. Przy większych zamówieniach realizowanych w hurtowniach istnieje możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów.

Najtańsza karta kredytowa  

Do dyspozycji są też różne produkty finansowe. Najtańszym może być karta kredytowa.

- Za jej pomocą można uzyskać nawet darmowy kredyt, przy założeniu że po miesiącu spłacimy całe zadłużenie w terminie wskazanym na wyciągu. Jest jeszcze jeden warunek, za wydatki związane z wyprawką szkolną trzeba płacić kartą. Jeślibyśmy wypłacili z karty kredytowej gotówkę i w ten sposób będziemy chcieli płacić, to darmowy kredyt nie działa, bo będą naliczane odsetki – zaznacza gość.

Darmowy limit

Innym rozwiązaniem może być po prostu limit kredytowy w rachunku.

- Jeśli już taki mamy, to nie będziemy musieli płacić za dodatkowy kredyt. Dodatkową zaletą limitu kredytowego jest fakt, że w każdej chwili możemy go spłacić i odsetki przestają być naliczane. Nie ma prowizji za wcześniejszą spłatę. W wielu przypadkach wsparciem jest również świadczenie z programy „Rodzina 500+” - zwraca uwagę ekspert.

Dla kogo rządowe dofinansowanie?

Warto też pamiętać, że wciąż część rodzin może skorzystać z rządowego programu "Wyprawka szkolna".

- Co roku rodzice uczniów z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych. O terminach dotyczących składania wniosków o takie dofinansowanie decyduje gmina. Zwyczajowo jest to pierwszy tydzień września. Gminy również dopytują dyrektorów szkół, by faktycznie dofinansowanie trafiło do osób, które go potrzebują - mówi Anna Ostrowska rzecznik prasowy Ministra Edukacji Narodowej.

Z rządowego programu mogą skorzystać uczniowie z określonymi niepełnosprawnościami.

- Mówimy tu o uczniach słabo widzących, niesłyszących, słabo słyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, bądź znacznym oraz niepełnosprawnościami, które wymienione są w określonych kategoriach już w samym programie. Na każdą z tych niepełnosprawności przewidziana jest osobna kwota dofinansowania. Średnio mówimy o kwocie wysokości od 390 do 445 zł – dodaje.

W tym roku na wyprawkę szkolną przeznaczono 13 mln zł.

Elżbieta Szczerbak, abo  

Zobacz więcej na temat: szkoła pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wyprawka szkolna. 500+ pomaga załatać wrześniową dziurę w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 10:08
Już wkrótce rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dzieci zazwyczaj się smucą, a rodzice zastanawiają, ile tym razem wydadzą na wyprawkę szkolną.
rozwiń zwiń