Gospodarka

Jak seniorzy skorzystali z programu bezpłatnych leków

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 15:41
Ponad 2 miliony 200 tysięcy osób skorzystało do tej pory z programu bezpłatnych leków dla seniorów. Eksperci 75+ chwalą, ale też zwracają uwagę na wzrost obciążen dla lekarzy i stale powiększające się potrzeby osób starszych.
Audio
  • Ponad 2 miliony 200 tysięcy seniorów otrzymało w ciągu roku bezpłatne leki w ramach programu 75 - relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
  • Bożena Janicka (PPOZ) o znaczeniu 75+ dla seniorów
  • Jacek Krajewski (Porozumienie Zielonogórskie) o roku 75+
Rok programu darmowych leków dla seniorów. Skorzystało z niego ponad 2,2 miliona osób.
Rok programu darmowych leków dla seniorów. Skorzystało z niego ponad 2,2 miliona osób.Foto: Shutterstock/perfectlab

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia pozytywnie ocenił pierwszy rok funkcjonowania programu.

- Trudno się nie zgodzić z pewnym zadowoleniem i satysfakcją ministra. Rzeczywiście z moich obserwacji wynika, że pacjenci to dobrze odbierają - powiedział.

Krajewski dodał przy tym, że znacznie wzrosły przy tym obciążenia formalne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to prezes Porozumienia Zielonogórskiego zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie udało się zaoszczędzić w budżecie państwa wiele pieniędzy, jeśli chodzi o refundację leków.


- Wprowadzenie 17-procentowego progu, jeśli chodzi o wydatki na leki - rygorystycznej ustawy refundacyjnej - spowodowało duże oszczędności jeśli chodzi o wydawanie środków publicznych na leki. I z tego co zaoszczędzono można w dużej mierze czerpać na takie programy jak bezpłatne leki dla seniorów

Jacek Krajewski Wprowadzenie 17-procentowego progu, jeśli chodzi o wydatki na leki - rygorystycznej ustawy refundacyjnej - spowodowało duże oszczędności jeśli chodzi o wydawanie środków publicznych na leki. I z tego co zaoszczędzono można w dużej mierze czerpać na takie programy jak bezpłatne leki dla seniorów.

podkreślił.

Polska bliżej Europy jeśli chodzi o refundację leków dla seniorów

Podobne rozwiązania w sprawie leków dla seniorów funkcjonują w większości państw europejskich. Jak podaje "Gazeta Lekarska", w Niemczech darmowe leki przysługują emerytom i niepełnosprawnym, a w Wielkiej Brytanii - osobom powyżej 60. roku życia i najbiedniejszym.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka powiedziała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, że w innych państwach wydatki na pomoc seniorom w tym zakresie są relatywnie wyższe, ale porównywanie tych statystyk z tym, co dzieje się w Polsce, na razie nie ma sensu. Podkreśliła, że liczby te są zmienne, bo co jakiś czas zmienia się sama lista leków refundowanych. Jak mówiła Bożena Janicka, powinniśmy dążyć do takiego poziomu wsparcia dla seniorów, jaki jest w Skandynawii czy państwach Europy Zachodniej, ale jest to uzależnione wyłącznie od wzrostu wydatków na służbę zdrowia.

Jeżeli chodzi o pacjentów - dla nich ważna jest każda złotówka, każde 10, 50 złotych (...) Natomiast oczekiwania na pewno są dużo, dużo większe

Bożena Janicka Jeżeli chodzi o pacjentów - dla nich ważna jest każda złotówka, każde 10, 50 złotych (...) Natomiast oczekiwania na pewno są dużo, dużo większe.

- mówiła.

Resort zdrowia chwali się statystykami

Z programu w ciągu roku skorzystało ponad 2 miliony 200 tysięcy osób. Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że program jest sukcesem, bo dzięki niemu seniorzy mogli zaoszczędzić ponad 370 milionów złotych. "To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów". Radziwiłł podkreślił, że wbrew wątpliwościom lista pozwala ogromną część pacjentów "rzeczywiście leczyć bezpłatnie". Szef resortu zdrowia dodał, że lista leków 75 plus będzie sukcesywnie rozszerzana. Dzisiaj w zasadzie większość chorób wieku starszego takich jak, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2., Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, choroba Parkinsona, demencja - mogą być leczone zestawem leków bezpłatnych. 

Jak podaje ministerstwo, w ciągu roku funkcjonowania programu wystawiono 15 milionów recept z kodem "S", a seniorom wydano 40 milionów opakowań leków. Obecnie na liście leków 75+ znajduje się 1530 pozycji. W tym roku na program 75 + przeznaczono 564 milionów złotych, w przyszłym - 643 milionów zł. Wydatki na ten cel będą rosły, w 2025 roku kwota ta ma osiągnąć 1,2 miliarda złotych.


Ministerstwo Zdrowia (www.mf.gov.pl) Źródło: Ministerstwo Zdrowia (www.mf.gov.pl)

IAR, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także