Gospodarka

Koniec odkurzaczy dużej mocy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 16:46
Od dziś zaczynają obowiązywać nowe unijne przepisy dla odkurzaczy. Zaostrzają one minimalne parametry decydujące o wpływie tych urządzeń na środowisko. To oznacza, że wprowadzać do obrotu, czyli importować i produkować na rynek unijny będzie można odkurzacze z mocą poniżej 900 watów.
Audio
  • Gospodarczy Temat Dnia w Polskim Radiu 24 - z Wojciechem Koneckim ze Związku Pracodawców AGD CECED Polska rozmawia Elżbieta Szczerbak.
Z rynku znikają odkurzacze o mocy powyżej 900 watów.
Z rynku znikają odkurzacze o mocy powyżej 900 watów.Foto: Shutterstock/MIA Studio

Wojciech Konecki ze Związku Pracodawców AGD CECED Polska przypomniał w Polskim Radiu 24, że taka sytuacja powtarza się kolejny raz - wcześniej z rynku zniknęły odkurzacze o mocy 1600 watów.

- Wszystko wynika z troski o środowisko i o zużycie energii. Również chodzi też o to, byśmy więcej pieniędzy pozostawiali w swoich portfelach. To nie są oszołamiające kwoty, rzędu 25-30 złotych rocznie. To nie przyniesie zbyt wielkiej ulgi dla portfela, ale jeżeli pomnożymy to przez 5 czy 10 lat użytkowania odkurzacza, to już się z tego robi pewna istotna kwota, około 300 złotych - mówił.

Większość konsumentów uważa, że im wyższa moc takich urządzeń, tym lepsza jakość i skuteczność działania, to jednak nie do końca jest prawda. Branża przekonuje, że już nie moc, ale innowacyjność decyduje o skuteczności odkurzaczy.

-Przy tej samej mocy można mieć większą wydajność odkurzacza, albo odwrotnie - przy niższej mocy można mieć tę samą wydajność odkurzacza (...) Na szczęscie są też nowe etykiety, które bardziej komunikatywnie przekażą tę wiedzę. Na tych nowych etykietach są nie tylko informacje o wydajności, ale też na przykład o poziomie hałasu - powiedział Wojciech Konecki.

Korzystając z takiej etykiety energetycznej konsumenci łatwo sprawdzą też skuteczność zbierania kurzu na podłogach i dywanach oraz klasę filtracji kurzu. Od dziś wszystkie odkurzacze będą posiadały skalę od D do A+++. Lepsza technologia i bardziej innowacyjne rozwiązania oznaczają dla konsumenta także wyższe ceny sprzętu, jednak branża zapewnia, że nie będa to duże podwyżki. Wojciech Konecki wyjaśniał, że wzrost cen jest spowodowany między innymi nakładanymi na producentów sprzętu AGD obowiązków związanych z recyklingiem, ochroną środowiska czy też wymuszanymi przez prawo pracami nad nowym, jeszcze wydajniejszym sprzętem.

Jak szacuje CECED Polska, w Polsce jest ok. 14 mln odkurzaczy o mocy przewyższającej 900 watów. Gdyby zostały zastąpione urządzeniami nowego typu, spełniającymi nowe wymogi UE, przyniosłaby oszczędności ok. 0,4 TWh prądu. To roczne zużycie ok. 200 tys. gospodarstw domowych.

PR24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak