Gospodarka

Bezrobocie w sierpniu wyniosło 7,1 proc. Mniejsze niż rok temu, ale takie samo jak w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 16:23
Bezrobocie w sierpniu wyniosło 7,1 procent - podał resort rodziny. To mniej niż rok temu, ale tyle samo co w lipcu. Eksperci uważają, że to znak, że rynek pracy doszedł do ściany - wolne miejsca prqacy są, ale nie ma pracowników.
Audio
  • Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Andrzej Kubisiak z jednej z firm, zajmujących się pośrednictwem pracy, pracownicy są spokojni o swoje miejsce zatrudnienia, co potwierdzają badania./IAR/.
  • Andrzej Kubisiak zwraca uwagę, że pracodawcy mają i będą mieć coraz większe problemy z rekrutacją pracowników./IAR/.
  • Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 roku i jak podkreśla w rozmowie z IAR profesor Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego i doradca Konfederacji Lewiatan podkreśla, że pracodawcy nie obawiają się tworzenia nowych miejsc pracy./IAR/.
  • Profesor Jacek Męcina zaznaczył, że pracodawcy mają coraz częściej problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników, gdyż wśród bezrobotnych wielu jest pozostających bez pracy długotrwale, których trudno jest przywrócić na rynek zatrudnienia. Są branże, w których pracownicy są szczególnie pożądani./IAR/.
  • W rozmowie z TVP Info przebywająca na forum w Krynicy-Zdroju minister Elżbieta Rafalska przypominała, że to ciągle nieoficjalne dane i nie wykluczyła, że w sierpniu poziom bezrobocia jednak spadł./IAR/.
Bezrobocie spada
Bezrobocie spadaFoto: Rawpixel.com/shutterstock.com

W porównaniu do sierpnia ubiegłego roku bezrobocie spadło o 1,3 punktu procentowego. Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 roku - podkreśla resort rodziny w komunikacie.

Bezrobocie zaś nie zmieniło się w stosunku do lipca tego roku. Wielu analityków wskazuje, że są to zaskakujące dane, bo zazwyczaj w letnich miesiącach bezrobocie spadało.

Najniższe bezrobocie w woj. wielkopolskim - 4,1 proc.

Liczna bezrobotnych w końcu ubiegłego miesiąca wyniosła 1 milion sto trzydzieści siedem tysięcy 300 osób. W lipcu tego roku było to o 2,6 tysiąca osób więcej.

Spadek bezrobocia nastąpił w 9 województwach. Najsilniejszy w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim - 4,1 procent a najwyższa w warmińsko-mazurskim - 12 procent.

Minister Elżbieta Rafalska o bezrobociu w sierpniu: niewykluczone, że jest niższe

W rozmowie z TVP Info przebywająca na forum w Krynicy-Zdroju minister Elżbieta Rafalska nie wykluczyła, że z oficjalnych danych GUS wyniknie, że w sierpniu poziom bezrobocia jednak spadł.

Tym bardziej, że z szacunków jej resortu wynika, że w sierpniu spadła liczba bezrobotnych. Nie przełożyło się to jednak na ogólny wskaźnik. Według ministerstwa, bezrobocie w sierpniu spadło w dziewięciu województwach, a w sześciu wzrosło.

Bezrobocie utrzymujące się w ostatnich miesiącach na poziomie 7,1 procent jest najniższym w Polsce od marca 1991 roku.

Dane o bezrobociu mogą zaskakiwać - latem bezrobocie malało

Jak ocenia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarcza Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service, dane mogą zaskakiwać, gdyż dotyczą miesiąca, gdy bezrobocie zawsze malało.

− W okresie wakacyjnym mieliśmy zawsze do czynienia ze spadkami tego wskaźnika, wynikającymi z większego zapotrzebowania na pracowników w tzw. branżach sezonowych – np. turystyce, gastronomii, pracach rolniczych czy budowlanki, mówi ekspert.

Bezrobocie nie spada, gdyż zaczyna brakować pracowników do pracy

− Można powiedzieć, że mamy do czynienia z pierwszym symptomem stagnacji, jeśli chodzi o spadek bezrobocia w Polsce, mówi ekspert.

− To oznacza, mówi, że rynek pracy zaczyna dochodzić do ściany - rosnące potrzeby firm poszukających pracowników, nie są zaspokajane nie tylko przez nowych pracowników, ale np. przez osoby bezrobotne, mówi.


. .

abo, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MRPiPS: stopa bezrobocia w maju wyniosła 7,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:00
Tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,6 pkt. proc. mniej niż rok temu.
rozwiń zwiń