Gospodarka

Raport NaviExpert: korki zmorą kierowców na początku września

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:35
Kierowcy na początku września muszą się uzbroić w cierpliwość. Jak wynika z raportu NaviExpert, koniec wakacji skutkuje wzmożonym ruchem, a na ulicach największych miast tworzą się duże korki. Najgorzej jest w Krakowie.
Audio
  • Katarzyna Przybylska (NaviExpert) o raporcie
  • Katarzyna Przybylska (NaviExpert): najdłużej stali w korkach kierowcy w Krakowie
  • Paweł Kacperek (Connected Life) o roli nawigacji w unikaniu korków
  • Na początku września kierowcom przydaje się cierpliwość (Elżbieta Mamos-Gawryś)
Jak wynika z raportu NaviExpert, koniec wakacji skutkuje wzmożonym ruchem, a na ulicach największych miast tworzą się duże korki. Najgorzej jest w Krakowie.
Jak wynika z raportu NaviExpert, koniec wakacji skutkuje wzmożonym ruchem, a na ulicach największych miast tworzą się duże korki. Najgorzej jest w Krakowie.Foto: Pixabay

Katarzyna Przybylska z NaviExpert wyjaśniała, że eksperci porównywali czasy przejazdów w miastach w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia oraz w pierwszym tygodniu września i sprawdzali, jak wydłużył się przejazd w związku z rozpoczeciem roku szkolnego.

Na początku września później będziemy w pracy i w domu

Jak mówiła Przybylska, najgorzej było w stolicy Małopolski - krakowscy kierowcy w porannym i popołudniowym szczycie na początku września spędzali w samochodach średnio o 1/4 czasu więcej niż w okresie wakacyjnym. W Warszawie największe utrudnienia pojawiały się po południu - czasy przejazdów wydłużyły się średnio o 1/3. Z kolei Poznaniacy i Wrocławianie w korkach najwięcej stali rano. W Poznaniu kierowcy musieli spędzić w autach średnio o 1/5 czasu więcej niż w wakacje, a we Wrocławiu - o średnio 15 procent.

W unikaniu korków pomogą nowoczesne technologie

Jest jednak sposób, który chociaż częściowo pozwala na uniknięcie stania w korkach. Paweł Kacperek z magazynu Connected Life radzi kierowcom, by korzystali na przykład z nawigacji samochodowej, która nie tylko poinformuje nas o wzmożonym ruchu na danych ulicach, ale też wskaże najbardziej optymalną drogę przejazdu, opierając się na danych przekazywanych w czasie rzeczywistym przez internet. 

W przypadku stania w korkach czas to pieniądz

Stojąc w korkach nie tylko tracimy nerwy i czas, ale też pieniądze. Według raportu Deloitte, w 2015 roku korki i utrudnienia w ruchu w siedmiu największych polskich miastach kosztowały Polaków 3,8 miliarda złotych, z czego na statystycznego kierowcę przypadało aż 3350 złotych. Najwięcej czasu i pieniędzy tracili mieszkańcy Wrocławia.


Infografika PAP 

W tym roku nie tylko korki, ale też podwyżki cen paliw

W tym roku kierowcy na początku września mogą się spodziewać nie tylko korków, ale też podwyżek cen paliw. Wszystko przez huragan Harvey, który spowodował ograniczenie mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii. Według Bartosza Sawickiego z TMS Brokers będzie to skutkowało podwyżkami benzyny bezołowiowej, które mogą wynieść nawet kilkanaście groszy na litrze. Eksperci podkreślają jednak, że wkrótce sytuacja na rynkach powinna zacząć się stabilizować, co będzie skutkowało spadkiem cen na stacjach benzynowych.

Jedynka, Elżbieta Mamos-Gawryś, Deloitte, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak