Gospodarka

Polska stawia na strefy inwestycyjne w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 20:17
Jak podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zapowiadana przez rząd nowa polityka strefowa , obejmujaca Specjalne Strefy Inwestycyjne, staje się faktem.
Audio
  • O rewolucyjnej zmianie przenoszącej rozwiązania ze Specjalnych Stref Ekonomicznych na tereny inwestycyjne w całej Polsce, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Inwestorzy będą mogli liczyć przede wszystkim na zachęty podatkowe, stosownie do prawa UE, określającego bardzo precyzyjnie wysokość pomocy publicznej na określonym obszarze.
Inwestorzy będą mogli liczyć przede wszystkim na zachęty podatkowe, stosownie do prawa UE, określającego bardzo precyzyjnie wysokość pomocy publicznej na określonym obszarze. Foto: Pixabay

Przypomina, że Specjalne Strefy Ekonomiczne przed 20 laty służyły powstawaniu przede wszystkim nowych miejsc pracy, dzisiaj liczy sie jakość nowych miejsc pracy. Ponadto, funkcjonowanie SSE ograniczone jest limitem czasowym do 2025 roku.

− A to oznacza, że inwestorzy, którzy chcą inwestować w strefach mają wiele pytań, są niepewni, chcemy aby tę pewność odzyskali, mówi wiceminister.

Na czym polega rewolucja?

Jak tłumaczy wiceminister, będą wskazywane tereny inwestycyjne, które nie są włączone do strefy, a na których będą przydzielane przywileje strefowe, dotyczące np. obniżki podatków.

Inwestycje powinny pojawić się w nowych miejscach

− Zależy nam na tym , aby inwestycje pojawiły się w nowych miejscach, – np. we wschodniej Polsce, gdzie jest wysokie bezrobocie i jest gorsza infrastruktura, a gzie inwestorzy otrzymają znacznie wyższa pomoc publiczną w postaci ulg podatkowych, mówi Emilewicz.

Jak wyjaśnia, inwestorzy będą mogli liczyć przede wszystkim na zachęty podatkowe, stosownie do prawa UE, określającego bardzo precyzyjnie wysokość pomocy publicznej na określonym obszarze.

Nowe kryteria pomocy – nie ilość, ale jakość miejsc pracy

Gość Polskiego Radia określa też priorytety nowej doktryny.

− O ile w Specjalnych Strefach Ekonomicznych chodziło o ilość miejsc pracy, o tyle teraz zależy nam, zgodnie z transformacją gospodarki, na jakości tych miejsc, mówi Jadwiga Emilewicz.


Czytaj więcej
forum krynica 1200.jpg
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł na nowe inwestycje: firmy w całej Polsce otrzymają zwolnienia z podatków, takie jak w SSE

−Stąd będziemy przyznawać punkty za wielkość, jakość, wolumen inwestycji, to od niego będzie zależeć wielkość pomocy publicznej, podkreśla gość Polskiego Radia.

I dodaje, że ważnym argumentem będzie ulokowanie w Polsce centrum badawczo-rozwojowego, czy np. biura usług wspólnych.

Preferencja dla inwestycji krajowych i zagranicznych, dla małych i średnich przedsiębiorstw

− Zależy też nam na inwestycjach krajowych jak i zagranicznych. Stąd w ustawie pojawiają się nowe przywileje  dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy aby w strefach lokowali się najmniejsi, mówi gość radiowej Jedynki.

Będą ułatwienia proceduralne, jedno okienko

Zmiany przewidują nie tylko ulgi podatkowe ale tez uproszczenie procedur związanych z uzyskaniem lokalizacji i pozwolenia na działalność.

− Wracamy do jednego okienka, gdzie inwestor otrzyma komplet informacji o terenach inwestycyjnych oraz o możliwych ulgach, mówi wiceminister rozwoju.

Dominik Olędzki, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier Beata Szydło: polski kapitał jest solą naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 20:37
Coraz więcej mówi się o tym, że to właśnie polski kapitał i polskie firmy są solą naszej gospodarki, chcemy robić wszystko i wspierać je, żeby rozwijały się i konkurowały z najlepszymi – mówiła we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń