Gospodarka

Mieszkanie plus: pierwsze mieszkania już w marcu. Jest konkurs na dom jednorodzinny, również z drewna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:01
Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus oddane zostaną już w marcu przyszłego roku. Zapowiedziano konkurs na modelowy dom jednorodzinny, również w technologii drewnianej.
Prace konkursowe zaprezentowane podczas spotkania na temat projektu wielorodzinnego domu modelowego, w ramach rządowego programu mieszkaniowego, 8 bm. w siedzibie Ronda Sztuki w Katowicach.
Prace konkursowe zaprezentowane podczas spotkania na temat projektu wielorodzinnego domu modelowego, w ramach rządowego programu mieszkaniowego, 8 bm. w siedzibie Ronda Sztuki w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Planujemy zorganizować konkurs na jednorodzinny dom modelowy - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak w trakcie targów mieszkaniowych

W sobotę w Warszawie wręczono także wyróżnienia dla najlepszych projektów domów wielorodzinnych.


Mieszkanie plus Mieszkanie plus

W konkursie będą mogły startować również domy drewniane

─ W planowanym konkursie na dom jednorodzinny dostrzegamy możliwość zastosowania technologii drewnianej - przyznał Stasiak. Zaznaczył, że od architektów zależało będzie, jaką technologię wezmą pod uwagę

Wyróżnienia w konkursie na dom wielorodzinny

W trakcie sobotnich Targów Mieszkaniowych - Nowy Dom, Nowe Mieszkanie rozdano także wyróżnienia w konkursie na Modelowy Dom Wielorodzinny w ramach Mieszkania plus. Przyznano cztery równorzędne nagrody dla pracowni: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio, Mateusz Herbst. Pracownie nagrodzono czekami po 35 tys. zł oraz zaproszeniem do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji inwestycji BGK Nieruchomości.

Koszt budowy metra kwadratowego mieszkania we wszystkich projektach nie przekroczył 2 tys. zł. Domy mogą powstać w różnych technologiach, także z prefabrykatów. "Przed nami jeszcze dużo pracy, chcemy je udoskonalić w ramach warsztatów, do których zapraszamy wszystkie wyróżnione pracownie" - dodał Stasiak

Program Mieszkanie plus: wartość przygotowanych nieruchomości przekracza 2 mld zł

Wyróżnione projekty będą brane pod uwagę w przypadku kolejnych inwestycji BGKN. "Będą mogli z nich korzystać także niezależni deweloperzy" - powiedział Stasiak.

Program Mieszkanie plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która wejdzie w życie 11 września br.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł, ale według deklaracji to dopiero początek - potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych

Pierwsze mieszkania w Jarocinie w marcu 2018 r.

Pierwszych 96 mieszkań zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie, kolejnych 186 mieszkań w czerwcu przyszłego roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni.
PAP, jk

Zobacz więcej na temat: budownictwo Mieszkanie Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Program Mieszkanie plus zmieni relacje gospodarcze i społeczne w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:44
 Realizacja programu Mieszkanie plus zmieni relacje gospodarcze i społeczne w Polsce, a rocznie w jego ramach może powstawać nawet ponad 100 tys. mieszkań więcej niż obecnie - powiedział w poniedziałek w Gdyni wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.  Wystąpienie przedstawiciela rządu relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie+: w ramach programu budowa również domów jednorodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 13:21
W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne - zapowiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa, Tomasz Żuchowski.
rozwiń zwiń