Gospodarka

ZUS: jeden rachunek dla przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:52
Do piątku w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju trwa Tydzień Przedsiębiorcy.
Audio
  • O tym, że ZUS szykuje zmiany dla przedsiębiorców w radiowej Jedynce (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Obecnie przedsiębiorcy robiąc przelewy do ZUS-u muszą podawać szereg informacji
Obecnie przedsiębiorcy robiąc przelewy do ZUS-u muszą podawać szereg informacjiFoto: totojang1977/Shutterstock.com

Akcja organizowana jest po raz trzeci i ma propagować wiedzę dotyczącą płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Ma też przybliżyć przedsiębiorcom nadchodzące zmiany w prawie. ​

Od 1 stycznia przyszłego roku każdy przedsiębiorca będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne na swój indywidualny rachunek bankowy. Podczas tygodnia przedsiębiorcy będzie więc kładziony szczególny nacisk na informowania o tej zmianie.

- Dotychczas składki przedsiębiorcy musieli wpłacać na cztery różne rachunki, teraz rachunek będzie jeden. W jednym indywidualnym rachunku będzie zaszyty identyfikator danego przedsiębiorcy. Przelewając składki przedsiębiorca od razu będzie identyfikowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo przedsiębiorca nie musi dzielić tych składek na ubezpieczenie chorobowe, rentowe, emerytalne, wypadkowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzieli jedne przelew na wszystkie rodzaje ubezpieczeń - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS-u.

Dużo błędów to problem dla firm

Obecnie przedsiębiorcy robiąc przelewy do ZUS-u muszą podawać szereg informacji. Zdarza się przez to dużo błędów.

- Setki milionów złotych każdego roku są wpłacane do ZUS-u w sposób niewłaściwy i te składki nie mogą być rozliczone, i przypisane do konkretnego przedsiębiorcy. To generuje bardzo poważne problemy. Czasem przedsiębiorcy nie są nawet świadomi tego, że mają dług wobec ZUS-u z tytułu niezapłaconych składek  – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

List od ZUS-u

W październiku ZUS zacznie wysyłać listy z indywidualnymi rachunkami bankowymi. Do końca roku każdy przedsiębiorca powinien otrzymać nowy numer rachunku. Jeśli tak się nie stanie, sam będzie musiał się o to zatroszczyć.

- Ustawa gwarantuje, że przedsiębiorcy nie ponoszą odpowiedzialności, jeśli zostanie mu przez ZUS podany nie prawidłowy numer rachunku. Jednak jeśli takiego numeru nie otrzyma to musi się sam po niego zgłosić – wyjaśnia.

Dlatego ważne, by zaktualizować w ZUS-ie swoje dane adresowe.

Koniec papierowych L4

Podczas Tygodnia Przedsiębiorcy ZUS będzie też informować o elektronicznych zwolnieniach lekarskich. Od lipca przyszłego roku lekarze nie będą już wystawiać papierowych zwolnień.

- Aby obsługiwać elektroniczne zwolnienia przedsiębiorca musi założyć profil na platformie usług elektronicznych w ZUS. Musi znać zasady ewidencjonowania zwolnień i zasady wystawiania zwolnień i przesyłania do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie mamy fazę przejściową, w której obowiązują i zwolnienia elektroniczne i w formie papierowej. Niestety nadal dominują zwolnienia papierowe –dodaje.

Obowiązek założenia konta na platformie usług elektronicznych obejmie pracodawców zatrudniających co najmniej 5 osób.

Od stycznia ubiegłego roku, lekarze wystawili milion 200 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. To niewiele, zważywszy, że rocznie do ZUSu wpływa 18-19 milionów zwolnień papierowych.

Karolina Mózgowiec, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia w ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 09:30
Osoby, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, mogą opłacać składki samodzielnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składki na ZUS: mniejsze obciążenia dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 09:25
Trwają prace nad trzema pomysłami, które mają ulżyć mikroprzedsiębiorcom w płaceniu składek na ZUS. 
rozwiń zwiń