Gospodarka

Są pieniądze na ekologiczne autobusy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:54
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje skonstruowanie i produkcję około sześciuset ekologicznych autobusów, które następnie trafią do miast i miasteczek.
Audio
  • O tym, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje ekologiczny transport w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze producentów ekologicznych pojazdów
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze producentów ekologicznych pojazdówFoto: Shutterstock/Mikbiz

W ramach programu "Bezemisyjny transport publiczny", podpisano porozumienia z przedstawicielami 24 samorządów oraz Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

W ramach tego programu stosowana jest formuła partnerstwa innowacyjnego.

- Partnerstwo innowacyjne jest to tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów. W tym przypadku to będą potrzeby zgłaszane przez polskie miasta zainteresowane rozwojem ekologicznego transportu publicznego wyjaśnia Daniel Kraszewski, zastępca dyrektora działu Komercjalizacji w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Nowe pojazdy i infrastruktura

Na formule partnerstwa innowacyjnego oparte jest porozumienie zawarte z samorządami.

- W porozumieniu znalazły się zapisy gwarantujące miastom pewien poziom dofinansowania jaki będziemy starali się zabezpieczyć w budżecie. Program zakłada stworzenie nowego innowacyjnego pojazdu. Zakłada również powstanie infrastruktury, która będzie wdrażana w całej Polsce jak również stworzenie pewnego sposobu magazynowania wodoru jako paliwa przyszłości – mówi gość.

Skorzystają przedsiębiorcy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze producentów ekologicznych pojazdów.

- Beneficjantami będą producenci autobusów oni mogą liczyć na stuprocentowe dofinansowanie do prac badawczo rozwojowych. Mamy na to przewidziane 100 mln zł dodatkowo przewidujemy jeszcze budżet 60 mln zł na stworzenie infrastruktury doładowującej – dodaje.

Ogłoszenie zamówienia na wykonanie ekologicznych pojazdów w trybie partnerstwa innowacyjnego planowane jest jeszcze w tym roku.

Dariusz Kwiatkowski, abo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2 tys. nowych autobusów o zerowej emisji do 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:02
W deklaracji, którą obok samorządów podpisywali również producenci pojazdów, zobowiązano się m.in. do wprowadzenia co najmniej 2 tys. nowych autobusów o zerowej emisji do 2019 roku.
rozwiń zwiń