Gospodarka

UOKiK ostrzega: OneLife Network może być piramidą finansową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:14
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko firmie OneLife Network Limited z Belize, którą podejrzewa o bycie piramidą finansową.
Audio
  • Prezes UOKiK Marek Niechciał: OneLife Network może być piramidą finansową
System promocyjny typu piramida, czyli tzw. piramida finansowa, jest zakazany.
System promocyjny typu piramida, czyli tzw. piramida finansowa, jest zakazany.Foto: ronstik/Shutterstock.com

Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu, wyjaśnia UOKiK w komunikacie prasowym. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. Pakiety kosztują od 110 euro do 27 500 euro.

Nagrody za namówienie do zakupu kolejnych osób

Każdy z konsumentów, który namówi inne osoby do kupna pakietów edukacyjnych, jest odpowiednio wynagradzany – tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe, o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy.

UOKiK ostrzega: system, który opracowała spółka OneLife Network, może być piramidą, ponieważ:

  • konsument kupuje pakiet edukacyjny w zamian za możliwość uzyskania korzyści materialnych;
  • korzyści te uzależnione są od wprowadzenia innych osób do systemu prowadzonego przez OneLife Network.

Piramidy finansowe są zakazane

System promocyjny typu piramida, czyli tzw. piramida finansowa, jest zakazany. Polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych. Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system.

. 

Kolejne ostrzeżenie UOKiK

To kolejne ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, urząd wydaje ostrzeżenie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej Urzędu.

UOKiK, awi

Zobacz więcej na temat: UOKiK firmy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejna firma wykorzystuje naszą nieuwagę. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 13:00
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed kolejną firmą, która stosując nieuczciwe praktyki, nakłania konsumentów do zawierania umów. Jak działają konsultanci firmy i jak nie dać się nabrać na ich sztuczki, wyjaśniają Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: nc+ musi zwrócić klientom pieniądze. Za wprowadzanie w błąd przy przedłużaniu umów przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 12:53
Część byłych i obecnych abonentów platformy nc+ otrzyma zwrot poniesionych kosztów lub możliwość bezpłatnego korzystania z usług – uznał UOKiK. Dotyczy to osób, wobec których spółka ITI Neovision stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe przy zawieraniu lub przedłużaniu umów na odległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: Bank Pocztowy odda klientom opłaty jakie pobierał za papierowy wyciąg

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 13:08
Bank Pocztowy odda klientom opłaty, które pobierał za przesyłanie wyciągu w formie papierowej; bank zobowiązał się do zmiany praktyki - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń