Gospodarka

Na GPW pozytywne nastroje. To skutek dobrych informacji z gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 12:32
Na giełdzie utrzymują się dobre nastroje - WIG jest już tylko 3% od historycznych szczytów. Jak mówi analityk z biura maklerskiego ING Tomasz Wyłuda, dobra kondycja GPW ma swoje uzasadnienie w silnych fundamentach gospodarczych. Na przykład prognoza opublikowana przez ING Bank wskazuje, że w III kwartale 2017 roku Polska gospodarka urośnie o 4,5 procent rok do roku.
Audio
WIG20 urósł o 25 od początku roku za sprawą spółek Skarbu Państwa
WIG20 urósł o 25% od początku roku za sprawą spółek Skarbu PaństwaFoto: ImageFlow/Shutterstock.com

Analityk zwraca uwagę, że najlepiej radzą sobie spółki duże, WIG20 urósł o 25% od początku roku za sprawą spółek Skarbu Państwa, które notują rekordowe wyniki. Nieco słabiej sprawują się średniej wielkości spółki - mWIG40 wzrósł +17 procent od początku roku. Na tym tle bardzo słabo wyglądają małe spółki, na których w tym roku można było zarobić jedynie 6 procent. - Większość zarabia, ale nie wszyscy. Warto wiec zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny - podkreśla Tomasz Wyłuda.

Ekspert wskazuje, że dobrego czasu nie mają na przykład akcjonariusze spółki Vistal. Tafirma działająca w sektorze budowlanym z siedzibą w Gdyni spadła o ponad 50 procent na wczorajszej sesji.  Panikę wywołał komunikat spółki, w którym grupa poinformowała o zakończeniu przeglądu kontraktów. W wyniku tego przeglądu spółka spodziewa się, że wynik brutto za I półrocze zostanie obniżony aż o 88 mln złotych. Dla porównania Vistal za cały 2016 rok miała 7 mln złotych zysku brutto. - Ten przykład pokazuje jak ważna jest dywersyfikacja, nawet podczas hossy - dodaje analityk ING.

NRG, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także