Gospodarka

Mieszkania i pokoje pod wynajem hitem inwestycyjnym

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:46
Polacy inwestują coraz więcej pieniędzy pod wynajem. Według deweloperów, 40 proc. sprzedawanych przez nich mieszkań jest przeznaczanych na ten cel.
Audio
  • Dlaczego wynajmowanie mieszkań i pokoi w Polsce staje się inwestycyjnym hitem, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

− Coraz więcej osób w kraju decyduje się na zakup mieszkania i przeznacza je pod wynajem - tłumaczy Maciej Górka z portalu domiporta.pl.

40 proc. kupowanych nowych mieszkań przeznaczanych jest pod wynajem

Jak wyjaśnia, deweloperzy twierdzą, że 40 proc. sprzedawanych mieszkań w największych polskich miastach jest przeznaczanych na ten cel.

 − Czyli ta pula mieszkań do wynajęcia, która jest już bardzo duża, bo jest ich ok. 70 tysięcy, zdecydowanie się zwiększy, mówi gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, zmienia się też podejście młodych ludzi do mieszkania, którzy nie przywiązują się już do myśli o kupnie mieszkania, ale są w stanie godnie żyć je wynajmując.

Wynajem mieszkań bardzo opłacalny, ale wymaga też sporo pracy

Popyt na mieszkania rośnie i o lokatora jest dziś łatwo. − A taka inwestycja w skali roku może przynieść spore zyski - dodaje Marcin Krasoń analityk firmy Home Broker.

Jak wylicza, na wynajmie mieszkania w dużym  mieście można zarobić rocznie  ok. 5-6 proc.

Jak dodaje, nie należy zapominać, że ta działalność ma również sporo ryzyk, wiąże się z zaangażowaniem sporych środków i wieloma kwestiami organizacyjnymi.  

Stawki najmu wciąż pną się w górę

− A wynajmujący mają powody do zadowolenia, bo stawki najmu za mieszkania w ostatnim czasie systematycznie idą w górę - dodaje Maciej Górka.

 I wyjaśnia, że sytuacja obecnie jest o tyle korzystna, bo z jednej stronie rośnie popyt na wynajem, a z drugiej – rosną też ceny za tę usługę.

Rośnie rentowność najmu, szczególnie w dużych miastach

− A przy wzroście czynszów, rośnie też rentowność tej działalności, mówi ekspert. Jak dodaje najbardziej wzrosła ona tam, gdzie najbardziej – bo o ok. 2 proc. wzrosły stawki czynszów, czyli w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Najdrożej w Warszawie

Największym rynku najmu w Polsce jest Warszawa i tu jest jak zwykle najdrożej.

Jak wylicza Krasoń, w stolicy średnia stawka za wynajęcie metra kwadratowego wynosi obecnie ok. 55 zł, jeszcze rok temu było to o 2 złote mniej, czyli przy obecnych cenach nieruchomości, rentowność utrzymuje się powyżej 6 procent.

Rentowność wynajmu zależy od lokalizacji i ceny mieszkania

I dodaje, że osiągane zyski z wynajmu zależą od dwóch czynników – lokalizacji i komunikacji oraz ceny zakupu mieszkania – im jest ona niższa, tym jest lepsza.   

W Polsce wynajmowanych jest tylko kilka procent ogólnej liczby mieszkań, ale rynek najmu ma ogromny potencjał, gdyż będzie cały czas rosła popularność wynajmu mieszkań - dodaje Marcin Krasoń.

Czyli wszystko wskazuje na to, że rentierów w Polsce z roku na rok będzie przybywać.

Do wynajmu ruszają studenci

Teraz na jesieni temat staje sie szczególnie gorący - do wynajmowania przymierza się kolejna grupa - czyli stydenci. I tu, jesli chodzi o popyt i ceny, reguła jest podobna, jak przy wynajmie mieszkań. Im większe miasto, tym cena za wynajem jest wyższa. Do tego dochodzi kwestia, czy dany ośrodek ma dużo uczelnii wyższych. Im jest ich wiecej, tym ceny wynajmu są większe.

Pokoje i mieszkania do wynajęcia dla studentów

Warszawa

Pokój jednoosobowy: 750-1000 zł

Pokój dwuosobowy:650-1550 zł

Kraków

Pokój jednoosobowy: 450-950 zł

Pokój dwuosobowy: 600 -800 zł

Lublin

Mieszkanie dwupokojowe: 1400-1500

Kawalerka: 1500 zł

Pokój jednoosobowy: 450-750 zł

Poznań

Pokój do wynajęcia: 450-730 zł

Wrocław:

Pokój do wynajęcia: 550-800 zł

Gdańsk

Pokój do wynajęcia 650-900 zł

Bydgoszcz

Pokój na wynajem: 200-750 zł

Toruń

Pokój do wynajęcia: 850-1200 zł

Dane za : olx.pl i domy.pl

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ostatnia chwila na inwestycję w studencki najem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:10
Chcesz zarabiać na wynajmowaniu mieszkania studentom? Czasu zostało niewiele, a pracy i formalności cała masa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szukanie mieszkania we wrześniu jest dość ryzykowne"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 10:13
Sierpień to czas, w którym studenci powinni szukać mieszkania. O tym, jak szukać by nie dać się oszukać, o czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę, mówił w Polskim Radiu 24 analityk rynku nieruchomości Jarosław Sadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie studenci zapłacą najwięcej za wynajem mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 07:15
W nowym roku akademickim najwięcej za wynajem pokoju zapłacą studenci z Wrocławia i Warszawy, gdzie średnia opłata za takie lokum wynosi około 760 złotych.
rozwiń zwiń