Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabiają magazynierzy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 22:44
Bycie magazynierem to ciężki kawałek chleba. I to dosłownie, bo to połączenie pracy biurowej z pracą fizyczną, siłową. Zarobki w tym zawodzie są średnie, chyba, że ma się wiele lat doświadczenia lub jest się kierownikiem magazynu.
Audio
  • O zarobkach i warunkach w zawodzie magazyniera mówią Aleksandra Wesołowska i Marcin Woźniak (Naczelna Redakcja Gospodarcza/Michał Dydliński)

Jeśli spojrzeć na całą szeroko pojętą branżę handlową, to widać w niej duże różnice między konkretnymi zawodami jeśli chodzi o wysokość płac. Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia wskazuje, że na przykład przedstawiciele handlowi zarabiają średnio 4 tysiące złotych brutto, a do tego dochodzą jeszcze honoraria i prowizje. Na drugim biegunie znajdują się kasjerzy i właśnie magazynierzy, których pensje kształtują się na poziomie niewiele tylko wyższym od płacy minimalnej.

Magazynier raczej fortuny się nie dorobi, zwłaszcza na początku

Badania pokazują, że średnie zarobki magazynierów w Polsce to nieco ponad 2,5 tysiąca złotych brutto. Tyle statystyka, a jak to wygląda w praktyce? Magazynier z dwuletnim stażem Marcin Woźniak powiedział, że najmniejszą kwotą miesięcznego wynagrodzenia, z jaką się spotkał, była kwota 1500 złotych. Zastrzegł przy tym, że była to pensja początkowa, która rosła wraz z nabieraniem doświadczenia przez pracownika. Zwrócił także uwagę na zjawisko, które występuje także w wielu innych branżach i zawodach, a więc brak chęci pracodawcy do zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę.

Ile zarabia magazynier? 

W tej branży liczy się doświadczenie...

Marcin Woźniak zarabia teraz około 2,5 tysiąca złotych brutto, ale już jego kolega z dłuższym o kilka lat stażem, zastępca kierownika magazynu - około 4,5 tysiąca złotych. Badania potwierdzają, że w tym zawodzie duży wpływ na poziom zarobków mają staż pracy i doświadczenia. Magazynier, który przepracował kilka lat, może spokojnie oczekiwać pensji powyżej 3 tysięcy brutto. Lata pracy to też kolejne awanse, i wreszcie pracownik na stanowisku kierownika magazynu prawie zawsze może powiedzieć, że, jak na polskie warunki, zarabia dobrze, nawet na poziomie 7-8 tysięcy złotych brutto.

s 

...ale i wytrzymałość

Mimo niezbyt wysokich zarobków, zwłaszcza na początku, pracodawcy przed magazynierem stawiają konkretne wymagania. To nie tylko znajomość, języków, branży i podstaw księgowości oraz posiadanie uprawnień i zezwoleń (prawo jazdy, kurs obsługi wózka widłowego), ale też odporność na stres i dobra kondycja fizyczna. Jest jednak pewien plus. Jak mówił Marcin Woźniak, w tym zawodzie nadal wiele zależy od samego człowieka i jego podejścia do pracy. - Jeśli chcemy więcej zarobić, to trzeba się wykazać - podkreślił.

Jest też jeszcze jedna dobra strona tego zawodu, przede wszystkim dla ludzi młodych. Mimo dynamicznego rozwoju kierunków studiów związanych z transportem i logistyką, cały czas posiadanie wyższego wykształcenia nie jest warunkiem zatrudnienia.

/

A jak nie magazynier, to może kasjer?

Przenoszenie paczek z miejsca na miejsce i wypełnianie dokumentacji to nie praca dla każdego. Ci, którzy lubią mieć kontakt z ludźmi i chcą pracować w branży handlowej, mogą spróbować swoich sił w zawodzie kasjera. Trzeba jednak pamiętać, że również nie jest to praca, która przyniesie duże pieniądze - pensje są tu zbliżone do tych, które otrzymują magazynierzy i kształtują się na poziomie 2-2,5 tysiąca złotych brutto. W tym zawodzie spore znaczenie ma też miejsce zatrudnienia - w małym sklepie osiedlowym kasjer zarobi mniej niż w hipermarkecie. A i w sieciach marketów są dość znaczne różnice w wysokości pensji - nieraz sięgają one kilkuset złotych.

s 

Co ciekawe, zawód kasjera może w dłuższej perspektywie zniknąć z rynku pracy. To ze względu na rozwój technologii i postepującą automatyzację procesu sprzedaży. Jak wynika z badania Mastercard, o którym pisał portal tvp.info, już teraz Polacy opowiadają się za szerokim wprowadzeniem do sklepów kas samoobsługowych.

Magazynierzy pożądani na rynku
Taki los raczej prędko nie spotka magazynierów, którzy, mimo przeciętnych zarobków, są teraz poszukiwani na rynku pracy. Jak wskazuje "Puls Biznesu", odpowiada za to szybki rozwój rynku usług logistycznych. Na portalu praca.pl znajduje się obecnie ponad 360 ofert pracy w zawodzie magazyniera, a więc zainteresowani pracą w tym zawodzie będą mieli w czym wybierać.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Michał Dydliński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają lekarze w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:32
Jak wynika z raportów GUS, danych resortu zdrowia i często ocen samych zainteresowanych, lekarze w Polsce na pewno nie są już płacowymi pariasami. Ich zarobki, szczególnie specjalistów, potrafią wieloktotnie przebić średnią krajową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają budowlańcy i architekci?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:34
Wśród 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce mamy 3 profesje, które możemy zaliczyć do sektora budowlanego. To spawacze, tynkarze i cieśle - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 13:51
Nauczyciele na pewno nie należą do elity finansowej w Polsce. Ich zarobki zamykają się w przedziale od 2,2 tys. zł brutto w przypadku rozpoczynającego pracę nauczyciela, po 5100 zł nauczyciela dyplomowanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, radni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:45
W Polsce mamy ok. 47 tys. radnych, w samej Warszawie ponad 6,3 tysiące i ok. 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Sprawdziliśmy, jakie mają płace.
rozwiń zwiń