Gospodarka

Polski eksport idzie na rekord. Sprzedamy za granicę produkty za 200 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:45
Wartość polskiego eksportu, po raz pierwszy w historii, w tym roku może przekroczyć 200 miliardów euro - zapowiada wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Wartość polskiego eksportu powinna przekroczyć rekordowe 200 mld euro. Dlaczego Polska stała się potęga eksportową, tłumaczy w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Piotr Soroczyński, główny Ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Mamy szanse na eksport w tym roku wartości 200 mld euro.
Mamy szanse na eksport w tym roku wartości 200 mld euro.Foto: Pixabay

- To realna prognoza - mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny Ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Przypomina, że w stosunku do większości krajów mamy nadwyżkę eksportową, a deficyt obejmuje tylko kraje dostarczające nam surowce, i to jest przede wszystkim  Rosja. Drugim krajem z którym mamy deficyt są Chiny.

Jak wyjaśnia, wpływ na dobre wyniki eksportowe ma kilka czynników.

− Jednym z nich jest coraz lepsze postrzeganie i rozpoznawanie polskich towarów na rynkach zagranicznych, które są dobre jakościowo, nie odbiegają wykonaniem od konkurencji i w których też można wybierać.

Gość radiowej Jedynki dopowiada, że należy oddać hołd polskim producentom i eksporterom, którzy dobrze produkują i umiejętnie promują swoje towary.

Podkreśla tez znaczenie koprodukcji, gdzie polskie półprodukty trafiają do producentów za granicą, wpisując się w łańcuchy dostaw.

Po lipcu bieżącego roku Polska miała ponad 2 miliardy 782 miliony złotych nadwyżki w handlu zagranicznym.

Dominik Olędzki

Zobacz więcej na temat: eksport fima
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak