X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kto skorzysta na koncepcji Pasa i Szlaku? Polska ma szansę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:57
Na koncepcji Pasa i Szlaku skorzystają przede wszystkim Chiny. W mniejszym stopniu inne kraje. Które? To zależy od toczących się negocjacji i otwartości danego kraju na współpracę z Państwem Środka.
Audio
  • O koncepcji Pasa i Szlaku, łączącej Azję z Europą i miejscu Polski w tym projekcie, w Polskim Radiu 24./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /.
W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny.
W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny. Foto: Wikimedia Commons

− Polska znajduje się na przecięciu szlaków komunikacyjnych, ze wschodu na zachód i z północy na południe. To stwarza dla nas szansę, mówi Radosław Pyffel, przedstawiciel Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

I wyjaśnia, że jeśli będziemy mieli dobrą ofertę, produkt, to udział w tym projekcie otwiera nam drogę na cały świat.

Polska znajdzie się w centrum trasy Azja – Europa. Czy to wykorzysta?

Ale, jak dodaje, albo będziemy krajem, przez który będą przejeżdżać pociągi z Chin, albo będziemy krajem, w którym będzie się coś działo – będą powstawać nowe usługi, biznesy, pójdzie w górę logistyka.

− Będzie wielki ruch na trasie Europa-Azja, a Polska znajdzie się w jego centrum, podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Koncepcja Pasa i Szlaku wciąż otwarta?

Koncepcja Pasa i Szlaku, mimo, że została ogłoszona w 2013 roku, to ciągle jest dość mglista.

− I nic dziwnego – mówi Pyffel.

Bo jak wyjaśnia, taka jest kultura negocjacyjna Chin. Stąd znamy warianty trasy, ale przed nami jedne wielkie negocjacje.

I dodaje, że będą to negocjacje właściwie z wszystkimi krajami świata, gdyż w projekcie pojawiają się wciąż nowe państwa.

− I pewnie niektórzy zyskają, inni stracą, w domyśle powinny skorzystać na projekcie autorzy, czyli Chiny, mówi gość Polskiego Radia 24.

Koncepcja Pasa i Szlaku obejmuje nie tylko trasy komunikacyjne

Prof. Yuan Ding, prorektor China Europe International Business School dodaje, że w koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny. − Używamy nazwy Pasa i Szlaku, ale w rzeczywistości będzie to seria usprawnień w infrastrukturze, nie tylko takiej namacalnej jak linie kolejowe, autostrady czy lotniska, ale też niematerialnej - czyli coś powiązanego z telekomunikacją, systemem bankowym, odprawą celną, więc będzie to duży skok - nie tylko z punktu widzenia fizycznych, namacalnych inwestycji, ale też tych miękkich, systemowych. W momencie, gdy te inwestycje infrastrukturalne będą zrealizowane, pomoże to różnym regionom poprawić integrację gospodarki wewnątrz swojego regionu, ale też integrację z Europą zachodnią i z Chinami. Lepsza infrastruktura przyniesie też ogromne możliwości polskiemu biznesowi, by łatwiej wprowadzać polskie produkty i usługi na chiński rynek, mówi profesor.

Które sektory mogą skorzystać? Zdaniem prof. Yuana Dinga, poza infrastrukturą, na której wszyscy się skupiają, trzeba pamiętać o tym, że chińska gospodarka przeobraża się i zmierza w  stronę konsumpcji.

Chiny będą potrzebować polskich produktów

− A to znaczy że wiele polskich produktów - od żywności przetworzonej, przez produkty rolne, po produkty polskich fabryk, mogą zaistnieć na ogromnym chińskim rynku. bo wiele z tych produktów – w dobrej cenie i o dobrej jakości, bardzo dobrze zaspokajają potrzeby ludzi ze średniej klasy w Chinach.

 Z drugiej strony, polska jako kraj unii europejskiej może być dobrą lokalizacją dla chińskiego przemysłu, np. urządzeń elektronicznych, sprzętu domowego, nawet telekomunikacji. Wiele chińskich firm już jest w Polsce. Widzę również inne drogi do rozwinięcia biznesu w Chinach, np. z zakresu designu, w stylu skandynawskim czy wschodnioeuropejskim, mebli. Ostatnio było tu duże przejęcie, aby rozwinąć biznes w Chinach, mówi profesor Yuan Ding.

Obaj eksperci podkreślają, że oferta polskich firm jest nastawiona przede wszystkim na rynki unijne i wciąż mamy małą ofertę dla rynku azjatyckiego. To sprawia, że nie tak łatwo będzie zmniejszyć ujemne saldo w obrotach z Chinami.

O koncepcji Pasa i Szlaku rozmawiano dziś podczas Pierwszego Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej w Warszawie.

Forum zostało zorganizowane przez dwie uczelnie biznesowe - China Europe International Business School  i Akademię Leona Koźmińskiego.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pisula o Nowym Jedwabnym Szlaku: Polska po raz pierwszy ma szansę zyskać na swoim położeniu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 09:37
To jest pierwsza okazja, kiedy Polska ma szansę zyskać na swoim położeniu, które częściej było dla nas przekleństwem niż błogosławieństwem - mówi o Nowym Jedwabnym Szlaku prezes PAIH Tomasz Pisula. W czwartek do Chin udaje się premier Beata Szydło, będzie rozmawiać m.in. o tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych pomoże w budowie CPK?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 20:40
- Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest zainteresowany projektem budowy CPK. Jako przedstawiciel Polski w AIIB będę robił wszystko, by bank zaoferował Polsce jak najlepsze warunki - powiedział Radosław Pyffel, polski przedstawiciel w radzie dyrektorów AIIB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VII Targi China Expo: okazja dla polskich firm na nawiązanie kontaktów biznesowych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:48
W Warszawie zainaugurowano w czwartek VII Targi China Expo - China Brand Show Poland 2017. To  wydarzenie biznesowe poświęcone polsko-chińskiej współpracy gospodarczej.
rozwiń zwiń