Gospodarka

Ursus chce reaktywować kultowe motocykle WSK

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 09:45
Ursus to firma, która obecnie kojarzy się przede wszystkim z produkcją ciągników, ale jej ambicje sięgają dużo dalej. Już teraz zajmuje się produkcją autobusów elektrycznych, a w planach ma jeszcze produkcję elektrycznych samochodów dostawczych i reaktywację kultowych motocykli WSK.
Audio
  • O planach Ursusa mówili w radiowej Jedynce Marcin Matusewicz, członek zarządu Ursusa i Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Ursus chce reaktywować kultowe motocykle WSK.
Ursus chce reaktywować kultowe motocykle WSK.Foto: studioflara/Shutterstock.com

Ursus to firma obecna na ponad 40 rynkach. Największe sukcesy odnosi w Afryce, mówi Marcin Matusewicz, członek zarządu Ursusa.

- Jest to kontynent, na którym rolnictwo rozwija się bardzo dynamicznie. Państwa afrykańskie chcą się uniezależnić od producentów płodów rolnych z zewnątrz i same chcą rozwijać u siebie rolnictwo. Wiadomo, że jest tam dużo ludności do wykarmienia. Produkty Ursusa bardzo dobrze wpisują się w potrzebę tamtejszych rynków. Penetrujemy praktycznie całą Afrykę. W tej chwili realizujemy kontrakt tanzański na 55 mln dolarów. Mamy podpisany kontrakt z jedną z firm z Zambii na 100 mln dolarów, a więc są to bardzo duże kwoty – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Nie tylko ciągniki…

Ursus nie chce być kojarzony wyłącznie z ciągnikami. Dlatego coraz poważniej wchodzi na rynek elektromobilności. Zaczął od autobusów elektrycznych.  

- Powołaliśmy spółkę Ursus Bus, która ma zajmować się szeroko pojętą elektromobilnością i produkcją pojazdów niskoemisyjnych. Również na to jest duże zapotrzebowanie na rynku polskim i europejskim. Mamy już pierwsze sukcesy, mamy tę swoją spółkę zależną, która już podpisała kilka kontraktów i je realizuje. Także liczymy, że również duży budżet unijny i wspieranie czystego powietrza w miastach europejskich przyczyni się do tego, że ten sektor będzie się mocno rozwijał – zaznacza członek zarządu Ursusa.

… ale i elektryczne samochody dostawcze…

Ursus chce sprzedawać także elektryczne samochody dostawcze. W drugim kwartale przyszłego roku ma ruszyć produkcja seryjna takich aut, dodaje Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa.

- Taką premierę, prezentację tego samochodu przewidujemy na listopad. Jest to samochód w pełni elektryczny, czyli zeroemisyjny, o zasięgu 150 km, z szybkim doładowaniem, w ok. 20 minut do 100 km, ładownością 3,5 tony. Także liczymy, że może być bardzo wiele zastosowań, jeżeli chodzi o to auto. Tym bardziej, że nie ma jeszcze tego typu aut w Europie – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

… oraz  kultowe motocykle WSK

To nie koniec ambicji Ursusa. Firma chce też reaktywować kultowe motocykle WSK. Tyle, że z silnikiem elektrycznym. List intencyjny w tej sprawie z PZL Świdnik już został podpisany.

- Chcielibyśmy zachować styl WSK, dlatego że ludzi mają do tego duży sentyment. Druga sprawa, że chcielibyśmy nawiązać też do tradycji polskiej motoryzacji, która po 1990 roku w zasadzie przestała istnieć. Natomiast na pewno nie będzie do już stary motocykl WSK. Z tego względu chociażby, że zamierzamy umieścić tam silnik elektryczny, a nie spalinowy, co zupełnie zmieni charakterystykę i specyfikę tego motoru. Poza tym będą to pojazdy, które będzie można wypożyczać na zasadzie samochodów, carsharingu w miastach. W związku z tym one powinny być w zasadzie niskobudżetowe i niezniszczalne – zaznacza ekspert.

Ursus ma ponad 120-letnią tradycję. Przed wojną zakłady Ursusa produkowały m.in. motocykle Sokół. ​

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ursus zakłada spółkę joint venture w Algierii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:03
17 marca 2017 r. Ursus podpisał porozumienie o współpracy przemysłowo-handlowej z KARMAG INDUSTRIE. Umowa dotyczy ustanowienia spółki joint – venture z siedzibą w Algierii, której przedmiotem działalności będzie montaż, sprzedaż, dystrybucja i serwis ciągników i maszyn rolniczych na rynku algierskim i innych rynkach afrykańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny kontrakt Ursusa w Afryce. Za 100 mld dol. sprzeda ciągniki, zbuduje zakład i sieć serwisową w Zambii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 11:44
URSUS podpisał umowę ze spółką Industrial Development Corporation Limited (IDC) z Zambii na dostawę ciągników, maszyn rolniczych, oprzyrządowania i części zamiennych, a także usług powiązanych o wartości 100 milionów dolarów amerykańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EKG: Ursus o specyfice działalności w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 21:11
O znaczeniu Afryki dla Ursusa, specyfice działania na tym rynku i znaczeniu wsparcia konsularnego na tym kontynencie, mówi w Polskim Radiu 24 Monika Kośko, wiceprezes polskiej spółki produkującej traktory i sprzęt rolniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie ciągniki podbijają Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 12:30
W pierwszym kwartale zysk Ursusa, najstarszego polskiego producenta sprzętu rolniczego,  ze sprzedaży eksportowej wyniósł 39 milionów złotych. Największe kontrakty realizowane są właśnie na Czarnym Lądzie.
rozwiń zwiń