Gospodarka

Nowa inwestycja w górnictwie: nowy szyb w kopalni Sobieski za 550 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 17:13
W górnictwie po etapie restrukturyzacji i reform, przyszedł czas na inwestycje. Dzisiaj zainaugurowano pierwszy etap budowy nowego szybu w kopalni Sobieski, należącej do spółki energetycznej Tauron.
Audio
  • Premier Besta Szydło uczestniczyła w przekazaniu wykonawcy terenu budowy nowego szybu górniczego "Grzegorz" kopalni Sobieski w Jaworznie, należącej do spółki Tauron Wydobycie./IAR/.
Szefowa polskiego rządu Beata Szydło uczestniczyła, 18 bm. w przekazaniu terenu inwestycji nowego szybu górniczego Grzegorz .
Szefowa polskiego rządu Beata Szydło uczestniczyła, 18 bm. w przekazaniu terenu inwestycji nowego szybu górniczego "Grzegorz" . Foto: PAP/Michał Szalast

Jak podkreślała obecna przy przekazaniu wykonawcy terenu budowy nowego szybu i wytyczaniu jego osi premier Beata Szydło, dzięki inwestycjom takim, jak szyb górniczy Grzegorz, kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez następne dziesiątki lat, a korzyści będą odnosiły polska gospodarka i polskie państwo.

− Jak państwo widzicie, budujemy nową kopalnię (...). To wielka satysfakcja; należą się wielkie podziękowania i brawa dla wszystkich, którzy do tego przyczynili się – oceniła premier Beata Szydło.

To kolejna inwestycja w grupie Tauron

Jak dodała,  jest przede wszystkim bardzo dobry dzień dla polskiej gospodarki, bo to kolejna inwestycja w grupie Tauron.

− To pokazuje, że grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje miejsca pracy już w tej chwili, ale już realizuje inwestycje, które będą budowały miejsca pracy na przyszłość, będą dawały możliwość rozwoju nie tylko regionowi. To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, a przede wszystkim cała polska gospodarka będą z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijało - mówiła.

Nowy szyb zapewnii wydobycie węgla przez kilkanaście lat

Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski również akcentował, że nowy szyb Grzegorz „rozpoczyna kolejne tchnienie w zakładzie górniczym Sobieski” i „pozwoli mu funkcjonować przez kolejne dziesiątki lat”.

„Ta inwestycja bardzo mocno obrazuje, że polski rząd realnie stawia na sektor wydobywczy nie dlatego, że jest dogmatycznie przekonany, ale to jest pragmatyka, to jest racjonalność, to jest biznesowe” - mówił Tobiszowski. ”Obok inwestycji górniczych mamy także bardzo dobre montaże finansowe. Dzisiaj umiemy pokazywać, że biznesowo umiemy zarządzać w sektorze węgla kamiennego” - zapewnił.

Budowa nowego szybu ma kosztować 550 mln zł

Według informacji Tauronu wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu Grzegorz w kopalni Sobieski ma rozpocząć się w 2023 r. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł. Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m początkowo będzie służył jako wentylacyjno-wdechowy. W dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów robót.

 

PAP, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak