Gospodarka

Polacy nie będą mogli wspólnie inwestować w nieruchomości? MF zmienia plany

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:49
Polacy nie zarobią na nieruchomościach? Ustawa o REIT-ach, wbrew wcześniejszym planom Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: WHYFRAME/Shutterstock.com

- Jesteśmy na razie na etapie analizowania, odbywamy spotkania, więc raczej nie wydaje się, żeby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018 r. – powiedział we wtorek Obroniecki.

Wcześniej, w projekcie ustawy przedstawionym przez MF, resort zakładał, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Dodatkowo Obroniecki poinformował, że została podjęta decyzja, iż REIT-y będą mogły być prowadzone „tylko w formule mieszkaniowej”.

Korzyści z REIT-ów

Kolebką REIT-ów są Stany Zjednoczone, w których działają one od lat sześćdziesiątych XX wieku. Dziś są obecne w już w 36 krajach, w tym 13 europejskich, a wkrótce spółki te zaczną funkcjonować także w Polsce.

- Celem wprowadzenia REIT-ów jest ożywienie polskiego rynku nieruchomości, szczególnie aktywności krajowych inwestorów. Tworzenie rocznie około 4 tys. miejsc pracy również wzrost dochodów sektora finansów publicznych. Spółki będę musiały być notowane na giełdzie, zatem nastąpi ożywienie na parkiecie. Szacuje się, że obroty wzrosną kilka procent. Skorzysta również cała gospodarka, po przez wzrost popytu na usługi budowlane. Spółki typu  REIT przede wszystkim czerpią dochody z najmu, zarabiają również na sprzedaży nieruchomości – mówi w radiowej Jedynce Anna Kicińska, partner w firmie doradczej EY.

Dziś ponad 90 procent firm inwestujących na polskim rynku nieruchomości to podmioty zagraniczne. Fundusze, ale także zagraniczne REIT-y. Udział polskich inwestorów w tego typu transakcjach w ubiegłym roku wyniósł 2 procent.

PAP, Jedynka, abo

 

Zobacz więcej na temat: inwestycje budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

REIT

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:42
REIT - Real Estate Investment Trust - to instytucja, która inwestuje na rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń