Gospodarka

Jakie zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:09
Ministerstwo Rozwoju zamierza wkrótce rozpocząć procedurę uzgodnieniową nowej ustawy, dotyczącej systemu wspierania inwestycji w oparciu o Specjalne Strefy Ekonomiczne. Ma ona zastąpić dawne uregulowania.
Audio
  • Jakie zmiany czekają Specjalne Strefy Ekonomiczne, wyjaśnia Anna Glapa, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka Spółka Komandytowa. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

Harmonogram prac nad nowelizacją przewiduje wejście w życie nowej ustawy z początkiem roku 2018. Inwestycje w starych strefach będą realizowane do 2026 roku, Projekt ustawy nie został jeszcze udostępniony, więc szczegóły nie są znane.

Ale co nieco już wiemy
W zarysie wiadomo już jednak jakie będą największe zmiany. Obszar inwestowania przy zastosowaniu nowych przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych ma objąć całą Polskę.  - Takie rozwiązanie należy ocenić pozytywnie. Pozwoli ono uprościć przedsiębiorcom uzyskanie  wsparcia przy inwestowaniu - zauważa Anna Glapa, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka Spółka Komandytowa. Będzie to w jakim stopniu usankcjonowanie dotychczasowej praktyki. Ekspertka przypomina, że często odchodzono od pierwotnych granic stref ekonomicznych, poszerzając ich obszar. Tereny, gdzie inwestowano pod szyldem tej samej strefy, dzieliła nieraz bardzo duża  odległość. Wiązało  się to z uciążliwym procesem zmiany granic  danej strefy i wydłużało czas uzyskania  przez przedsiębiorcę zezwolenia na rozpoczęcie działalności.

Będą zmiany przy przyznawaniu wsparcia finansowego

Nastąpi też zmiana w zasadach przyznawania wsparcia. Dotychczas było ono wydawane przez zarządzających  Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Obecnie przewiduje się, że wydawanie takiej decyzji będzie bardziej scentralizowane i powiązane z Ministerstwem Rozwoju. Nastąpią zmiany w kryteriach wyboru projektów, mających  otrzymać pomoc. Do tej pory brane pod uwagę były: wysokość nakładów inwestycyjnych  i liczba  tworzonych miejsc pracy. W przyszłości najbardziej  doceniane będą projekty promujące rozwój , innowacyjność i tworzenie  miejsc  pracy dla  wykwalifikowanej kadry. Formy wsparcia mają być podobne czyli zwolnienia i ulgi podatkowe. - Jednak diabeł tkwi w szczegółach i konkretna ocena zachodzących  zmian będzie możliwa dopiero po  ukazaniu się projektu ustawy - podkreśla Anna Glapa.

Zdaniem ekspertki bardzo ważne  w nowej ustawie będzie  zapewnienie  spójności  uregulowań z  unijnymi zasadami, obowiązującymi przy korzystaniu z  pomocy publicznej. Dotychczasowy system funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych bazuje na regionalnej pomocy inwestycyjnej. Należy przypuszczać, że w nowej ustawie będzie podobnie.
 
NRG, D.Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 10:36
W 2016 roku nasz kraj po raz pierwszy od ośmiu lat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – wynika z raportu firmy doradczej EY. Poza tym, jesteśmy liderem pod tym względem w naszej części Europy. O inwestycjach w audycji Rządy Pieniądza mówili Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki zabiega o zagraniczne inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 10:39
Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas środowej, kolejnej już wizyty w Londynie, rozmawiał z inwestorami i instytucjami finansowymi. W Rządach Pieniądza o tym, czy działania ministra rozwoju i finansów przekładają się na rzeczywistą aktywność zagranicznych podmiotów w Polsce, mówili Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu „Vistula”, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion.
rozwiń zwiń