Gospodarka

Rosną płace i dochody - rośnie sprzedaż detaliczna, szczególnie odzieży i obuwia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 17:23
Poprawa sytuacji materialnej wielu, szczególnie ubogich rodzin, oraz wzrost płac, przekłada się na wyniki handlowców. Jak informuje GUS, sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 6,9 proc. rok do roku. Obroty zwiększyły szczególnie sklepy z odzieżą i obuwiem. Polacy więcej kupują też żywności.
Jak informuje GUS sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 6,9 proc. rok do roku. Obroty zwiększyły szczególnie sklepy z odzieżą i obuwiem. Polacy więcej kupuja też żywności.
Jak informuje GUS sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 6,9 proc. rok do roku. Obroty zwiększyły szczególnie sklepy z odzieżą i obuwiem. Polacy więcej kupuja też żywności.Foto: Pixabay

Jak poinformował we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w sierpniu br. wzrosła o 6,9 proc. rok do roku, po wzroście o 6,8 proc. w lipcu."W sierpniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,9 proc. (wobec wzrostu o 6,8 proc. przed miesiącem oraz o 7,8 proc. w sierpniu 2016 r.). W porównaniu z lipcem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,5 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 1,4 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.


Zaznaczono, że w sierpniu 2017 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku utrzymywał się we wszystkich grupach.

Rośnie sprzedaż żywności

"Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupowania +pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+ (o 7,2 proc. wobec 8,8 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 4,7 proc. wobec 3,6 proc.), jak również w jednostkach zajmujących się handlem żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 4,4 proc. wobec wzrostu o 4,3 proc. przed rokiem)" - czytamy w komunikacie GUS.

Największy wzrost sprzedaży odzieży i obuwia

"Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ najwyższy wzrost sprzedaży wykazały podmioty wchodzące w skład grupowania: +tekstylia, odzież, obuwie+ (o 17,3 proc.).W okresie styczeń-sierpień br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 7,1 proc. (wobec wzrostu o 5,2 proc. w 2016 r.)" - dodano.

Anakiitycy mBanku: za wzrost sprzedaży odpowiada wzrost płac, zakup mieszkań

Sprzedaż detaliczna urosła w sierpniu o 7,6% r/r w ujęciu nominalnym (6,9% w ujęciu realnym).

Jak komentują analitycy mBanku, to wynik wyższy od ich oczekiwań oraz od konsensusu rynkowego.

I dodają, że za pomyłkę w prognozie odpowiada solidne zaniżenie (przez nas) sprzedaży w kategorii ,,pozostałe”.

W rzeczywistości wzrosła ona aż o 6,2% w ujęciu rocznym – to bardzo wysoki odczyt, biorąc pod uwagę różnicę dni roboczych oraz uwarunkowania sezonowe.


. .

Być może to tylko jednomiesięczny szum, być może odzwierciedlenie nowej fali zakupów mieszkań (ta kategoria sprzedaży odpowiada głównie za ich wykańczanie) oraz ogólnie świetnych nastrojów konsumentów. Po dzisiejszych danych spowolnienie konsumpcji w ujęciu rocznym w III kwartale wydaje się mało prawdopodobne.

Sytuacja na rynku pracy oraz nowe rekordy na funduszu płac tylko sprzyjają kontynuacji wydatków konsumpcyjnych. Solidne przyspieszenie wzrostu w III kwartale wyniknie nie tylko z oderwania inwestycji od zera, ale także z utrzymania bardzo wysokiej dynamiki wydatków konsumpcyjnych.

Popyt konsumpcyjny głównym motorem gospodarki

Popyt konsumpcyjny pozostaje głównym motorem wzrostu gospodarki, wspierany przez rosnące dochody realne, a także bardzo optymistyczne nastroje gospodarstw domowych. W kolejnych miesiącach dynamika konsumpcji będzie utrzymywała się na wysokim poziomie, jednak ze względu na efekt bazy statystycznej może nieznacznie wyhamować pod koniec tego roku. Nie zmienia to jednak faktu, że konsumpcja prywatna pozostanie jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak