Gospodarka

Polska gospodarka nie zwalnia tempa. Rośnie produkcja, budownictwo

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:30
Polska gospodarka rozpędza się coraz bardziej – jak informuje GUS, rośnie produkcja przemysłowa, montażowo-budowlana i konsumpcja. I to bardziej, niż oczekiwali analitycy.
Audio
  • Dlaczego branża przemysłowa oraz budowlana nie zwalnia tempa, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,8 procent.
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,8 procent. Foto: bluebay/Shutterstock.com

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,8 procent.

− To wynik znacznie lepszy nawet od oczekiwań - mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE. 

I dodaje, że widać, że wcześniejsze zamówienia, tak krajowe jak i zagraniczne, są bardzo szybko realizowane.


Czytaj więcej
fabryka pieniądze wykres produkcja przemysłowa 1200.jpg
GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu w górę aż o 8,8 proc. rdr

− Myślę, że przedsiębiorcy widząc jak dużo mają zamówień, wyszli szybciej z tego letniego, wakacyjnego letargu i zaczęli szybką produkcję, mówi ekspert.

 Budowlanka też bije rekordy

− Mamy duże przyspieszanie w przemyśle, ale też w budownictwie. Pokazują te dane o produkcji montażowo - budowlanej w sierpniu. Tu mamy wzrost o prawi 24 procent - tłumaczy ekspert.

I wyjaśnia, że ta część gospodarki składa się z trzech części. Z budownictwa realizowanego przez państwo i samorządy związane z infrastrukturą, drugą część stanowi budownictwo powiązane z przedsiębiorstwami – to hale i biura, a trzecia część, to budownictwo mieszkaniowe.

Ruszyło budownictwo infrastrukturalne

− I z tymi dwiema częściami – budownictwem mieszkaniowym i przemysłowym nie było problemu, natomiast inwestycje infrastrukturalne nie miały dobrych wyników. A teraz widać, że i ono dogania, mówi ekspert.

Produkcja będzie nadal rosła 

Produkcja przemysłowa, zdaniem eksperta, nadal będzie rosła. Bo liczba zamówi i krajowych i zagranicznych wzrasta.

Jak wyjaśnia, spora część produkcji idzie na eksport, ten w drugim półroczu powinien znowu wzrosnąć, a to dlatego, że główni partnerzy Polski mają renesans gospodarczy, a trzeba pamiętać, że dostarczamy tam bardzo dużo podzespołów i elementów.  

Polska gospodarka wyróżnia się w tym roku na plus na tle Europy. Nasz przemysł w Polsce rozwija się najlepiej w Europie.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dane GUS: Wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:36
Według wstępnych danych GUS, w sierpniu 2017 roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 3 proc. w porównaniu z sierpniem 2016 roku. Wzrost cen (o 0,4 proc.) odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej. Dane te komentował w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń