Gospodarka

Bezrobocie jest rekordowo niskie. Firmy mają problem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:48
Bezrobocie spada szybciej niż przewidywał resort pracy. W sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 7 proc. Czy to oznacza, że osoby, które szukają zatrudnienia wreszcie znajdą pracę?
Audio
  • Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion powiedział, że to najlepsze dane od 1991 roku (IAR)
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska komentując dla IAR te dane zaznaczyła, że są one lepsze niż wstępne szacunki resortu./IAR/.
  • Wskaźniki są jednak bardzo dobre" - zaznaczyła minister Rafalska. Wyjaśniła, że rosną wskaźniki zatrudnienia, maleje bezrobocie w grupie osób do 30. roku życia, poprawiają się też wskaźniki zatrudnienia w grupie osób 50+ i maleje szara strefa. /IAR/
  • O rekordowo niskim bezrobociu, szansach na jego dalsze zmniejszenie, mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Kozłowskiz organizacji Pracodawcy RP./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Bezrobocie nie spada, gdyż zaczyna brakować pracowników do pracy?
Bezrobocie nie spada, gdyż zaczyna brakować pracowników do pracy?Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Bezrobocie w sierpniu spadło do 7 procent z 7,1 procent w lipcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te są lepsze niż wstępne szacunki, które na początku września przedstawił resort pracy. Spodziewano się wtedy, że wskaźnik ten utrzyma się na lipcowym poziomie.

Maleje bezrobocie wśród młodych i starszych, zmniejsza sie szara strefa

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, komentując dla IAR dane o bezrobociu, zaznaczyła, że są one lepsze niż wstępne szacunki resortu, choć przewidywano, że może być korekta GUS i tak się stało.


. .

 − Wskaźniki są jednak bardzo dobre" - zaznaczyła minister. Wyjaśniła, że rosną wskaźniki zatrudnienia, maleje bezrobocie w grupie osób do 30. roku życia, poprawiają się też wskaźniki zatrudnienia w grupie osób 50+ i maleje szara strefa. Coraz więcej pracowników zza naszej wschodniej granicy zatrudnionych jest legalnie. Te dane bardzo cieszą - zaznaczyła minister Rafalska.

- W końcu sierpnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1 mln 136,1 tys., to oznacza, że zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,3 proc., tj. o 3,9 tys.) – informuje Główny Urząd Statystyczny.


Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

- Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,8 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,3 proc.), informacji i komunikacji (o 8,3 proc.) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,7 proc.) – wynika z danych urzędu.

Czytaj również
cv rekrutacja praca 1200.jpg
Wyższe studia nie są już atutem na rynku pracy


Zaczyna brakować pracowników

Jak podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarcza Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service coraz więcej firm skarży się na trudności ze znalezieniem pracowników.

− Można powiedzieć, że mamy do czynienia z pierwszym symptomem stagnacji, jeśli chodzi o spadek bezrobocia w Polsce, mówi ekspert.

− To oznacza, mówi, że rynek pracy zaczyna dochodzić do ściany - rosnące potrzeby firm poszukających pracowników, nie są zaspokajane nie tylko przez nowych pracowników, ale np. przez osoby bezrobotne - mówi.

IAR, abo

 

 

Zobacz więcej na temat: bezrobocie gus GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w lipcu nie spadła - wyniosła 7,1 proc. Mamy problem?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:59
Przewidywania analityków i ekspertów od rynku pracy zaczynają się sprawdzać – w lipcu stopa bezrobocia, jak informuje GUS, wyniosła 7,1 procent, czyli tyle samo co w czerwcu. I to nie jest dobra wiadomość dla firm i całej gospodarki, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń