Gospodarka

Wiceminister: pierwszy samolot odleci z Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2027 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:26
Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował, że pierwszy samolot wystartuje z nowego lotniska w 2027 roku. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów na Mazowszu.
Audio
  • Wiceminister Wild o koncepcji budowy CPK
  • Z CPK pierwszy samolot wystartuje w 2027 roku (Relacja Aleksandra Pszoniaka)
Z CPK polecimy w 2027 roku
Z CPK polecimy w 2027 rokuFoto: Pexels.com

Koszt budowy oszacowano na maksymalnie 35 miliardów złotych. Jak mówił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, z tego 20 miliardów pochłonie sama budowa lotniska. Portowi ma towarzyszyć dworzec kolejowy obsługujący koleje dużych prędkości, który ma kosztować 8-9 miliardów złotych. Z kolei ma rozbudowę instrauktury drogowej ma zostać przeznaczone od 2 do 7 miliardów złotych.


Stanisławów Centralny Port Komunikacyjny PAP 1200_660.jpg
Zobacz, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

Będą odszkodowania dla mieszkańców Stanisławowa

Mikołaj Wild powiedział, że państwo będzie dążyć do "maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości i interesu Rzeczpospolitej, aby wszelkie niedogodności (...) Rzeczpospolita wynagrodziła ludziom, którzy mieszkają na tym terenie". Zapewnił, że rząd przygotuje dla mieszkańców ofertę odszkodowań, a ci, którzy nie będą chcieli pieniędzy mogą liczyć, że -jak mówił- "państwo wybuduje dla nich nowy Stanisławów". Państwo już prowadzi z lokalnym samorządem rozmowy w sprawie inwestycji.

"Solidarność" patronem nowego lotniska

Patronem Centralnego Portu Komunikacyjnego została "Solidarność". Lotnisko ma powstać w pobliżu autostrady A2, około 40 kilometrów od Warszawy. Docelowo CPK ma obsługiwać nawet 50 milionów pasażerów rocznie. Budowa ma ruszyć za dwa lata.

NRG, IAR, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak