Gospodarka

Jaka jest sytuacja finansowa polskich studentów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 07:49
Polscy studenci są w sumie dłużni uczelniom blisko 11,6 mln zł. To oznacza, że statystyczny zadłużony żak musi oddać 2 054 złote.
Audio
  • Przemysław Barbrich ze Związku powiedział, że blisko 40 procent studentów mieszka z rodzicami (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glowimages

Dokładnie 5 tys. 636 studentów zalega z opłatami na czesne na łączną kwotę 11 mln 578 tys. 875 złotych.

Problem ten dotyczy głównie studiujących w placówkach prywatnych, choć wśród wierzycieli są też i uczelnie publiczne. W tym przypadku dłużnikami są przede wszystkim słuchacze studiów zaocznych.

- Zjawisko zadłużania się ludzi w tak młodym wieku nie jest dobrym symptomem. Tak, jak szybko w naszym życiu nabieramy pozytywnych nawyków, tak samo szybko zadłużonym studentom może wejść w krew chęć do zaciągania zobowiązań, a następnie do ich niespłacania. Po zakończonych studiach wchodzą w dorosłość z bagażem, ale nie doświadczeń, a niespłaconych rat za naukę – wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA Adam Łącki.

Problem jest mały budżet

Jak wynika z danych KRD, jednym z powodów, dla których studenci popadają w spiralę długów, są „za małe środki na utrzymanie”. Wielu żaków przeprowadza się do akademickiego miasta, gdzie musi poradzić sobie z pierwszymi, poważnymi opłatami w ich życiu. Wynajem mieszkania czy pokoju w akademiku, żywności oraz zakup potrzebnych pomocy naukowych sprawia, że na koncie może zabraknąć pieniędzy na czesne.

Ile student wydaje na miesiąc?

Związek Banków Polskich wyliczył, że krajowy student wydaje średnio miesięcznie 1600 złotych.

Prawie 40 procent polskich studentów mieszka z rodzicami. To nie tylko wygoda, ale też ulga dla portfela - z raportu wynika, że u osób, które wynajmują mieszkanie albo opłacają pokój w akademiku, wydatki na te kwestie stanowią prawie 40 procent ich budżetu.

Kwota 1600 złotych nie jest zbyt imponująca, zwłaszcza na tle innych państw europejskich. Dla porównania, szwedzcy studenci wydają miesięcznie około 5,5 tysiąca złotych, a czescy i słoweńscy - około 2400 złotych. Mniejszym budżetem od studentów w Polsce dysponują tylko żacy z Serbii i Rumunii.

PAP, IAR, abo

Zobacz więcej na temat: studenci pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak