Gospodarka

OFE jednak zostaną? Rząd: w tym roku decyzja kierunkowa w sprawie OFE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:32
Czy OFE zostaną? Rząd nie potwierdza i nie zaprzecza. Na początku tygodnia w mediach pojawiły się pogłoski, że reforma systemu emerytalnego wbrew zapowiedziom nie obejmie likwidacji OFE.
Reforma OFE miała polegać na przekazaniu 25 proc. ich aktywów Funduszowi Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. Polakom w formie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
Reforma OFE miała polegać na przekazaniu 25 proc. ich aktywów Funduszowi Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. Polakom w formie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)Foto: Monster Ztudio/Shutterstock.com

W tym roku powinna zapaść decyzja kierunkowa w sprawie OFE - powiedział w środę przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że dopóki nie ma wyznaczonego kierunku, nie może być mowy o terminach dotyczących projektu zmian w tej sprawie.

- Cały czas trwają uzgodnienia, rozmowy, stanowisko rządowe nie jest uzgodnione. Nie ma projektu rządowego na tym etapie. Oczywiście trwają rozmowy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwie Rozwoju, Finansów - powiedział Kowalczyk w radio Tok FM. Podkreślił, że nie może powiedzieć, iż jest jakikolwiek projekt w tej sprawie w tej chwili.

Pytany o możliwy termin dot. decyzji w sprawie OFE Kowalczyk odpowiedział: "Dopóki nie ma wyznaczonego kierunku to trudno mówić o terminach".

- Po tym, jak nasi poprzednicy zabrali z OFE połowę pieniędzy, to trochę to straciło sens - ocenił. Dodał, że w tym roku kierunkowa decyzja "powinna być". - Tak, żeby w 2018 r. coś robić, oczywiście nie od 1 stycznia - zaznaczył.

Co dalej z OFE?

Na początku tygodnia "Rzeczpospolita" ponosiła, że do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych może nie dojść w tej kadencji Sejmu - ustaliła "Rzeczpospolita". Jak podawał dziennik, bazowy scenariusz reformy emerytalnej na najbliższe lata zakłada już jedynie uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

Rząd stawia na Program Budowy Kapitału

We wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podtrzymał plan wdrożenia reformy OFE w 2018 roku.

W lipcu 2016 r. wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku. Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.


Reforma OFE miała polegać na przekazaniu 25 proc. ich aktywów Funduszowi Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. Polakom w formie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)f 

 

PAP, abo

 

Zobacz więcej na temat: OFE emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 14:41
Kiedy powstały OFE zachęcano przyszłych emerytów do przystąpienia do nich reklamami telewizyjnymi, przekonującymi, że rentierzy będą mogli cieszyć się słonecznym życiem na plaży pod palmami. W jakiej obecnie kondycji są Fundusze?
rozwiń zwiń