Gospodarka

Armia USA w Polsce: za rok Abramsy, Bradleye, za 3 lata – zestawy Patriot

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:02
Plan przewidujący zwiększenie obecności amerykańskiej armii w Polsce, z rotacyjnego pobytu po bazy ze sprzętem oraz najnowocześniejszy sprzęt obrony przeciwrakietowej znajduje swoje potwierdzenie . 
Audio
  • Szef MON zapowiada, że będą wspólne plany obronne dla armii Polski i Stanów Zjednoczonych. Dotyczą one przede wszystkim wyposażenia w nowoczesny sprzęt.
  • Antoni Macierewicz podkreślił też, że plany takie nie powstaną od razu. Jak mówił, potrzeba na to wielu lat. Zaznaczył również, że takie plany powinny być spójne z dokumentami NATO./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gali estrange/shutterstock.com

W przyszłym roku w Powidzu ma powstać pierwsza baza materiałowa armii USA z ciężkim sprzętem – czołgami, hałbicami, a za trzy lata pojawią się zestawy pomostowe Patriot.

Za trzy lata pierwsze zestawy pomostowe Patriot

Według szefa MON ministra Antoniego Macierewicza, dostawa pierwszych zestawów antyrakietowych Patriot, w ramach programu WISŁA, jest możliwa za 3 lata.


. .

Minister, który był w ubiegłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, uzyskał taką deklarację od amerykańskiego producenta Patriotów.

Oferta konsorcjum Raytheon przewiduje dostawę zestawów pomostowych, bez systemu zarządzania polem walki

Oferta konsorcjum Raytheon przewiduje dostawę zestawów pomostowych, jeszcze bez IBCS, czyli sytemu zarządzania polem walki, który jest w trakcie testów.

Minister Antoni Macierewicz uważa, że przedstawiona przez Amerykanów oferta ma dwie zalety. Po pierwsze skraca czas dostaw pierwszych wyrzutni, po drugie nie ma wpływu na cenę nowszych zestawów, już z systemem IBCS.

Oferta dla strony polskiej jeszcze w tym tygodniu

Szef MON powiedział dziennikarzom, że w najbliższych dniach Raytheon przekaże stronie polskiej swoją ofertę na piśmie. Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia oraz biura ds. offsetowych z władzami amerykańskiego konsorcjum. Rozmowy zaplanowano w Alabamie, gdzie mieści się centrum rakietowe US Army.

W Polsce ma powstać w przyszłym roku baza materiałowa armii amerykańskiej

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych minister Macierewicz omówił też sprawę zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Jednym z elementów tego planu ma być umieszczenie w Polsce bazy materiałowej.


. .

Szef MON przewiduje, że taka baza powstanie w przyszłym roku. Podobne magazyny Amerykanie budowali w przeszłości w Norwegii. Składowano w nich ciężki sprzęt, choć żołnierze nie stacjonowali na stałe w tym kraju. W razie kryzysu mundurowi mieli być przerzucani w rejon działań szybko, bez obciążenia w postaci ciężkiego uzbrojenia.

W bazie materiałowej znajda się czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley, hałbice Paladin

Na razie wiadomo, że Amerykanie chcą zbudować bazę w Powidzu w 2018 roku. Zostanie ulokowana w pobliżu polskiej bazy lotnictwa transportowego. W amerykańskiej bazie ma się znaleźć między innymi: 90 czołgów Abrams, tyle samo wozów piechoty Bradley, a także ponad sto transporterów opancerzonych oraz wsparcie ogniowe dla brygady, czyli dywizjon artylerii polowej z haubicami Paladin i wyrzutniami rakiet.


Hałbica Paladin w działaniu. Hałbica Paladin w działaniu.

Uzbrojenie, które ma być umieszczone w bazie w Powidzu, wchodzi w skład amerykańskiego pancernego brygadowego zespołu bojowego. To najsilniej uzbrojony komponent wojsk lądowych USA. Liczy ponad 4,5 tysiąca żołnierzy. W przypadku kryzysu czy wojny żołnierze ci mieliby przylecieć zza oceany wprost na lotnisko w Powidzu.

IAR, jk

Zobacz więcej na temat: wojsko inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

130 mld zł na modernizację armii do 2022 r. Wiele rozwiązań trafi do cywilnych branż

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 16:06
-  Polski przemysł zbrojeniowy może odegrać istotną rolę w rozwoju innowacyjności w naszym kraju - mówi w Polskim Radiu Szczepan Ruman, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacja polskiej armii będzie kosztować ponad 550 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 16:27
Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile Polska przeznaczy środków na wojsko?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 08:30
Przyjęta przez Sejm ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronność w 2020 r. do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.
rozwiń zwiń