Gospodarka

Kredyt studencki: dla kogo, na jakich warunkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 17:41
Studiowanie, nawet na uczelniach państwowych, zawsze wiąże się z kosztami.
Audio
  • Dlaczego kredyt studencki jest najlepsza i najtańszą ofertą dla studenta, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Kredyt studencki tylko dla tych którzy rozpoczęli studia przed 25 rokiem życia.
Kredyt studencki tylko dla tych którzy rozpoczęli studia przed 25 rokiem życia.Foto: Pixabay

Jednocześnie jest to okres, kiedy rodzice przestają otrzymywać od państwa świadczenie w ramach programu 500 plus. W rezultacie, część studentów może być zmuszonych do zadłużenia się. W takiej sytuacji warto skorzystać ze specjalnego kredytu studenckiego.

Kredyt studencki tylko dla tych którzy rozpoczęli studia przed 25 rokiem życia

Kredyt studencki, jak sama nazwa wskazuje, mogą otrzymać studenci - także ci którzy dopiero rozpoczynają studia i doktoranci, pod warunkiem, że rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25 roku życia.

− Jest to nietypowy kredyt, bo pieniądze są wypłacane w miesięcznych transzach - tłumaczy Elwira Mroczkowska z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 Jak wyjaśnia, można otrzymywać 400, 600, 800 lub 1000 zł.

Kredyt zaciągany na 4 lub 5 lat

I dodaje, że kredyt może być zaciągnięty maksymalnie na 6 lat, przy 5-letnich studiach oraz przy 4 latach studiów doktoranckich.

Spłata kredytu 2 lata po zakończeniu studiów

Spłatę rozpoczyna się 2 lata po zakończeniu studiów i wynosi dwukrotność liczby wypłaconych transz.

Tani studencki kredyt 

Kredyt studencki jest wyjątkowy także dlatego, że jest niezwykle tani.

 − Oprocentowanie kredytu studenckiego nie może być wyższe niż 1,2 stopy redyskonta weksli NBP i obecnie jest to 2,1 procenta, mówi gość Polskiego Radia.

Odsetki na specjalnych warunkach

Jak dodaje, w chwili kiedy kredyt zostanie zaciągnięty, oprocentowanie jest spłacane przez Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich, stąd student zaczyna spłatę odsetek w momencie rozpoczęcia spłaty kredytu i jest to tylko połowa redyskonta weksli.

Kredyt studencki – najtańszy i najlepszy na rynku

Czyli nawet przez osiem lat odsetki może spłacać za nas państwo.

−  Więc jeśli potrzebujemy zewnętrznego wsparcia to warto o takim kredycie poważnie pomyśleć - dodaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Podkreśla, że jest to najlepszy i najtańszy kredyt na rynku. A to dlatego, że jest nie tylko najniżej oprocentowany, ale i z powodu sposobu spłaty rat. Ponadto spłata następuje dwa lata po zakończeniu studiów.

Dla najlepszych studentów jest dodatkowy bonus

− A  najlepsi  studenci mogą liczyć na dodatkowy bonus - wyjaśnia Elwira Mroczkowska z  BGK.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, gdy kredytobiorca kończący studia znajdzie się wśród 5 procent najlepszych studentów, może złożyć wniosek o umorzenie 20 procent pozostałej do spłaty kredytu .

Do którego banku po kredyt studencki

Preferencyjnych kredytów studenckich udziela kilka banków.

 Jak wyjaśnia Elwira Mroczkowska, udziela go cztery banki współpracujące z BGK w ramach Funduszy Pożyczek i Kredytów Studenckich. I są to: PKO BP, Pekao SA, SGB i Bank Spółdzielczości Polskiej.

− Trzeba złożyć wniosek, zaświadczenie o dochodach w rodzinie, zaświadczenie o tym, że kandydat jest studentem oraz dokumenty wymagane przez bank kredytujący w celu ustalenia zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty tego kredytu, mówi gość Polskiego Radia.

Ważne jest jednak to, że dochód w rodzinie wnioskodawcy nie może przekroczyć 2500 zł na osobę. Studenci o najniższych dochodach mogą ubiegać się  nawet o 100-proc. poręczenie kredytu.

− To kolejna duża zaleta tego rozwiązania - dodaje Jarosław Sadowski.

Wnioski należy składać do 20 października

 Ale czasu pozostało niewiele - bo wnioski o kredyt w tym roku można składać tylko do 20 października.

Można uzyskać wsparcie przy trudnej sytuacji życiowej studenta

A co ważne spłata kredytu studenckiego może zostać umorzona nawet w całości lub częściowo, z uwagi na trudną sytuację życiową lub utratę zdolności do spłaty zobowiązań. Dotyczy to np. wystąpienia poważnej choroby kredytobiorcy lub członka jego rodziny, konieczności sprawowania opieki nad chorym bliskim, szkody spowodowanej przez pożar, powódź lub inną katastrofę.

 Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożyczka: pomysł na szczęście, czy kamień u szyi?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:39
Kredyt, pożyczka, to narzędzie finansowe, które w normalnej gospodarce funkcjonują na co dzień i stanowią zdrową część krwiobiegu finansowego gospodarki i gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już połowa pożyczkobiorców porównuje oferty kredytów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:55
Co drugi konsument, przed zaciągnięciem pożyczki, porównuje dostępne na rynku oferty - wynika z badania firmy FinAi®. Po dodatkowe środki Polacy najchętniej zgłaszają się do banku, w dalszej kolejności do bliskich i firm pożyczkowych. Średnia kwota pożyczki udzielonej w 2016 roku wyniosła blisko 11 tys. złotych.
rozwiń zwiń