Gospodarka

Giełda z nowym prezesem na lekkim minusie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 20:10
Sesja na warszawskiej giełdzie dziś pod znakiem lekkich spadków. Indeks WIG 20 stracił 0,4 proc.
Audio
  • Sesja na warszawskiej giełdzie dziś pod znakiem lekkich spadków., mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FX Cuffs./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /.
Wydarzeniem na GPW była zgoda KNF na objęcie stanowiska prezesa warszawskiego parkietu przez Marka Dietla, wybranego jeszcze w czerwcu.
Wydarzeniem na GPW była zgoda KNF na objęcie stanowiska prezesa warszawskiego parkietu przez Marka Dietla, wybranego jeszcze w czerwcu.Foto: Materiały prasowe

 − Na europejskich rynkach panowały dziś mieszane nastroje - mówi Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FX Cuffs.

Jak opisuje, w centrum uwagi wciąż znajduje się wynik wyborów w Niemczech, obok pojawia się kwestia Korei Północnej, w to wpisują się niejednoznaczne dane  z USA i oczekiwanie na wystąpienia kolejnych szefów banków centralnych.

− Wydarzeniem na GPW była zgoda KNF na objęcie stanowiska prezesa warszawskiego parkietu przez Marka Dietla, wybranego jeszcze w czerwcu, podkreśla Kiepas.


Czytaj więcej
dietl 1200.jpg
Marek Dietl prezesem GPW. Jest zgoda KNF


W głównym indeksie najwięcej zyskały dziś akcje Energi i spółek paliwowych. Największe spadki zanotowały natomiast spółki detaliczne – CCC, LPP, Eurocash.

− W tych przypadkach obserwowaliśmy realizację zysków, gdyż te akcje dość mocno podrożały od maja tego roku. Nie najlepiej spisywały się banki i KGHM, który taniał wraz z taniejącą miedzią, mówił analityk.

Jak dodał, po drugiej stronie barykady znalazły się spółki paliwowe PKN Orlen i Lotos, które mocno drożały w ślad za drożejącą ropą.

Pod kreską dziś także małe i średnie spółki.

Wartość obrotów na sesji wyniosła 706 mln złotych. Największe były na akcjach PKN Orlen i KGHM.


Złoty traci na wartości względem głównych walut, zwłaszcza dolara.

− To reakcja na spadek kursu ero-dolara, ta para spadła poniżej 1,18 w reakcji na wyniki wyborów w Niemczech, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że obecnie złoty zależeć będzie od rynków globalnych, w tym od danych z USA oraz licznych wystąpień szefów banków centralnych, sygnalizujących decyzje w najbliższym czasie.  

Euro kosztuje 4 złote 29 groszy, dolar 3,64 zł, frank szwajcarski 3,75 zł i funt brytyjski 4,89 zł.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak